Сьогодні відбудеться засідання Ради нацбезпеки та оборони, на якому спеціалісти МВС, Міноборони та МЗС нададуть свої висновки і пропозиції, на основі яких РНБО і має прийняти рішення щодо участі України у миротворчих операціях ООН у Косові. Втім учора пристрасті щодо Балкан вирували у Верховній Раді. Перед депутатами виступив міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, який щойно повернувся з Косова, де відвідав поранених українських миротворців у Пріштині та місце дислокації нашого контингенту в Гнилянах.
Слід зазначити, що в середу в Косові міністр відверто зазначив представникам ООН, що, на його думку, однією з причин трагічного інциденту була заборона застосовувати зброю. 17 березня в Мітровіці зброю не застосовували і польські, румунські та французькі миротворці. Останні почали стріляти лише після перших поранень. Тому Луценко вимагає від представників ООН прораховувати можливий розвиток подій при плануванні операцій та розробляти детальний план дій миротворців. «І взагалі, дату операції ООН призначила на 17 березня, дату, коли в 2004 році були знищені православні храми в Косові, а минулого року проголошено незалежність краю в односторонньому порядку», — критикував Луценко дії місії ООН вже під куполом ВР у четвер.
Виявляється, нашим пораненим бійцям не надають кваліфіковану медичну допомогу, і якщо ситуація не зміниться, днями їх госпіталізують у вітчизняні лікарні. Тому міністр закликав депутатів не робити політичних спекуляцій на перебуванні українського миротворчого контингенту в Косові, а краще повернути бійцям МВС, що виконують функції міжнародної поліції ООН, статус учасників війни, скасований урядом Януковича. «Відступ наших бійців у цих умовах із Косова буде ганьбою для них, для МВС, для України», — звернувся Луценко до залу. Очевидно, у середу миротворці переконали міністра не виводити український контингент, адже напередодні Луценко запевняв «УМ», що «перебування нашого контингенту в Косові є недоцільним».
«Потоптатися на крові» спробував «регіонал» Сергій Головатий: мовляв, ВР має відкликати український контингент із Косова. Натомість інший член ПР Олександр Кузьмук притримується протилежної думки, бо «Україна не має права залишити сербів у ситуації, яка виникла в краї» і готовий відстоювати свою позицію перед партією. Про те, що Україна поки що не має наміру переглядати свою участь у миротворчих операціях у Косово, невдовзі заявило МЗС. «Ключовим елементом у позиції України стосовно Косова є необхідність забезпечення миру та спокою у регіоні, тож Україна підтримуватиме зусилля світового співтовариства і не має наміру переглядати свою участь у розгорнутих у краї місіях», — зазначив директор департаменту консульської служби МЗС Сергій Погорєльцев, який теж побував у Косові у складі делегації України.