Уже тиждень у столиці Тибету Лхасі тривають заворушення, які розпочалися з акцій протесту буддистських ченців. Учора представники китайської влади заявили, що майже відновили контроль над містом. Губернатор Тибету Цянба Пунког повідомив, що за час заворушень загинули 13 тибетців, але при цьому зазначив, що китайські військові не застосовували вогнепальну зброю. Тибетський уряд в екзилі, який перебуває в Індії, та закордонні ЗМІ стверджують протилежне і заявляють, що насправді загинуло приблизно 100 учасників демонстрацій, а 80 отримали поранення.
Протести тибетців проти китайського правління перекинулися зі Лхаси на три сусідні провінції — Сичуань, Цинхай та Ганьсу, які свого часу також належали до Тибету і де є великі групи етнічних тибетців. Минулої неділі найбільші заворушення сталися в Сичуані, де в місті Аба маніфестанти підпалювали автомобілі та штурмували поліцейську дільницю, повідомляє Бі–Бі–Сі. Про справжні масштаби заворушень немає повної інформації, оскільки китайська влада блокувала телефонний та інтернет–зв’язок із Тибетом.
Глава тибетських буддистів Далай–лама вимагає міжнародного розслідування подій у Лхасі та Тибеті загалом. Він звинувачує офіційний Пекін у «правлінні методами терору» та «культурному геноциді». Китайська влада у відповідь пообіцяла суворо покарати ініціаторів протестів та їхніх учасників. А всім закордонним туристам порекомендувала залишити Тибет. Відтак можна покладатися лише на інформацію від втікачів із Тибету, які проникають до Непалу. Там усі дані збирає помічник Далай–лами Матьє Рікар, француз, доктор молекулярної генетики, який більше 30 років мешкає в Непалі, 20 останніх із яких є офіційним перекладачем Далай–лами. На думку Рікара, тепер ситуація в Тибеті є значно серйознішою, ніж під час попередніх заворушень у березні 1989 року, які територіально були обмежені лише Лхасою. Тибетці намагаються використати літні Олімпійські ігри як нагоду привернути увагу світу до свого становища підневільного народу.