Головна із заявлених тем саміту ЄС, який 12 і 13 березня проходить у Брюсселі — кліматичні зміни. Об’єднана Європа намагається вийти на провідні позиції у світі з обмеження викидів парникових газів та запровадити законодавчі обмеження у цьому напрямі. Лідерам 27 країн ЄС було роздано спеціально підготовлений до цього саміту звіт із мапами найбільших зон забруднення та зростання температур.
Іншими важливими темами саміту були європейська енергетична безпека, реформи всередині ЄС, проблема Косова і створення нового міждержавного об’єднання — Середземноморського союзу. Останнє питання викликало на саміті найбурхливіші дискусії. Ініціатором створення так званого Club Med («Середземноморського клубу») виступає президент Франції Ніколя Саркозі, амбіції якого вже не задовольняє роль першої особи у своїй країні — він прагне бути лідером чогось більшого. Саркозі незадовго до початку саміту зустрічався з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і зумів переконати її підтримати «середземноморський» план. Тому на саміті в Брюсселі Меркель та Саркозі викладали його колегам в парі.
За цим планом, ЄС розширить торгівлю та контакти зі своїми сусідами у басейні Середземного моря. Йдеться передусім про Туреччину, для якої членство в такому клубі має стати альтернативою членству в ЄС.
Противники плану Саркозі вказують, що «Клуб Мед» буде фактично союзом у союзі, підсилить відцентрові тенденції в ЄС. Навіть Ангела Меркель змушена була визнати, що країни Північної Європи будуть вважати, що перебувають у ЄС на других ролях.
Саркозі і Меркель запропонували виділити на фінансування діяльності Середземноморського союзу 12 млрд. євро до 2013 року. Оскільки ж таких грошей у брюссельській касі немає, то частина з них має бути вилучена з інших фондів, зокрема і з програм політики добросусідства з Україною та Грузією, зазначає «Німецька хвиля». Колеги по ЄС попередили французького лідера не проштовхувати її так швидко. Але як тут зволікати, якщо з 1 липня Франція перебирає у Словенії головування в ЄС!