Віднедавна Львівська облрада прийняла рішення видавати місцевим пекарям борошно з запасів Держрезерву. До такого кроку очільників області змусила цінова політика не лише в Україні, а й тенденція до подорожчання хліба на світовому ринку, викликана дефіцитом зерна. «Батьки» області вважають, що мука із запасів хоч якось має стабілізувати ціну на хліб.
«На сьогодні уже підписано угоду з 22 підприємцями, які займаються випічкою хліба. Із Держрезерву їм виділено 400 тонн борошна. Підприємцям вигідно з нами співпрацювати, адже ми гарантуємо, що ціна на борошно з Держрезерву залишиться стабільною впродовж кількох місяців», — пояснив «УМ» ситуацію головний спеціаліст відділу харчової промисловості управління агропромислового розвитку Львівської обласної адміністрації Олег Яримчишин. Він запевняє: панікувати не потрібно, зерновий ліміт Львівської області складає майже три тисячі тонн. «На нашу думку, виділення борошна з Держрезерву не дозволить ціні на хліб «стрибнути». В угоді з підприємцями ми це питання обговорюємо. Згідно з цією угодою, хлібопекарі можуть піднімати ціну на хліб щомісяця лише на два відсотки. Та перед цим вони змушені заздалегідь повідомити нас спеціальною декларацією», — додає пан Яримчишин.
Із Держрезерву львівським пекарям продають зерно за значно нижчими цінами. Так, за кілограм пшеничної муки вищого гатунку підприємці платять 1,91 гривні. Перший сорт коштує 1,78, другий —1,53 гривні. Допоки ціна насущного у Львові залишається стабільною. За білий хліб львів’яни платять три гривні, за чорний та батон — 2,20. Аграрії ж переконані: ажіотажу навколо подорожчання хліба не буде. Вже з квітня підприємці зі Східної України розпочнуть продаж зернових запасів. Оскільки зерна в Україні достатньо, то спеціалісти запевняють: ціна на хліб залишатиметься стабільною. Дешеве борошно з Держрезерву аграрії продаватимуть хлібопекарням до першого липня 2008–го включно.
Світлана МАРТИНЕЦЬ
А ТИМ ЧАСОМ...
Прокуратура Дніпропетровщини наголошує, що у регіоні відсутній контроль за ринком хліба з боку обласної Держінспекції з контролю за цінами та влади міста. За словами начальника управління прокуратури Романа Соскова, у грудні минулого року ціни на хліб в області в середньому зросли на 20 відсотків, а у 2008 році ще на 7 відсотків. При цьому, зазначив Сосков, якість хлібобулочних продуктів залишається на низькому рівні.