У Нью–Йорку заарештували спільника російського бізнесмена Віктора Бута — 46–річного Андрія Смуляна, громадянина Великої Британії. Американське правосуддя наразі висунуло йому звинувачення лише за одним із багатьох епізодів «справи Бута» — спробі продати зброю на мільйони доларів бойовикам Революційних збройних сил Колумбії (ФАРК). Якщо американський суд доведе вину Смоляна, то йому загрожує ув’язнення терміном до 15 років. Наступне засідання суду призначено на 24 березня.
Утім арешт Смуляна є лише незначним фрагментом іншої, сенсаційної, справи — минулого четверга у Таїланді «Інтерпол» затримав російського підприємця Віктора Бута. Міжнародні експерти вважають 41–річного Бута головним контрабандистом зброї у світі, передусім до «гарячих точок» та країн, які перебували під ембарго ООН на поставки зброї. Екстрадиції Бута вже вимагають США та Бельгія, де він починав свій злочинний бізнес. Арешт Віктора Бута має навіть більше міжнародне значення, ніж нещодавній арешт у Москві міжнародного кримінального авторитета Семена Могилевича.
Про запаморочливу кримінальну кар’єру Бута, колишнього офіцера Радянської Армії, написано кілька книг, знято популярні голлівудські бойовики. Суть цієї «кар’єри» в подробицях викладено у виданій минулого року книзі британських експертів у галузі безпеки Дугласа Фара та Стівена Брауна «Торговець смертю». Бут скористався з безконтрольності зброї, яка після розпаду СРСР залишилася в колишніх союзних республіках. Свій бізнес він розбудував на військово–транспортній авіації, яка залишилася «безгоспною» на аеродромах. Бут за безцінь скуповував «Антонови» та «Іллюшини» разом з їхніми екіпажами, скуповував також велетенські арсенали зброї. А потім цю зброю радянськими ж літаками, які ідеально надавалися для здійснення посадок у польових умовах, доставляв у зони бойових дій по всьому світу, передусім до Африки. Якщо у місцевих вождів не було грошей, то діяв принцип бартеру: розрахунок вівся діамантами, на які багата Африка.
Про барвисту кримінальну кар’єру Віктора Бута читайте в найближчих номерах «УМ». n