Дива не сталося: юнаки, які розраховували, що у 2008 році призову до армії не буде, невдовзі отримають повістки з військових комісаріатів. Адже, згідно з постановою уряду за №156, затверджено чисельність громадян України, які підлягають призову на строкову військову службу у квітні—травні цього року. Загалом таких «щасливчиків» — 21600 громадян (минулої призовної кампанії до армії призвали майже 30 тисяч громадян). Пікантності постанові додає підпис Прем’єр–міністра Юлії Тимошенко, адже саме лідерка БЮТ ще півроку тому обіцяла під час дострокових парламентських виборів, що строкової служби у 2008 році не буде — лише контракт.
Втім не так сталося, як обіцялося. Створивши коаліцію з НУНС, фракція БЮТ таки погодилася з тим, що перехід на контрактну службу відбуватиметься поступово й у терміни, визначені для вітчизняного війська Верховним Головнокомандувачем — Президентом Віктором Ющенком, тобто не раніше 2010 року. У Міноборони «УМ» висловили, радість тому, що уряд таки дослухався до аргументів військових.
«Підставою для цієї Постанови Кабміну став відповідний Указ Президента про проведення призову протягом усього 2008 року. Така процедура. Тепер Генштаб ЗСУ готує відповідний наказ міністра оборони, після чого й розпочнеться призов, — зазначив «УМ» начальник Управління прес–служби Міноборони Ігор Халявінський. — Кажучи флотською термінологією, це добре, коли обидві машини дають «повний вперед!» узгоджено й одночасно».
До речі, до війська цієї весни буде призвано на 8310 юнаків менше, ніж рік тому, тобто майже на чверть! Пан Халявінський зазначає, що це засвідчує як те, що чисельність Збройних сил поступово зменшується, так і те, що в армії від призову до призову збільшується контрактний компонент. Передбачається, що до Збройних сил призвуть 15 тисяч громадян (попередньої весняної кампанії — 22 тисячі осіб), до Внутрішніх військ МВС — 5700 юнаків (раніше — 6100 осіб), до Держспецтрансслужби — 900 громадян (810 осіб). Таке скорочення дозволяє зекономити на призові майже 400 тисяч гривень. Адже уряд затвердив загальні обсяги видатків на весняну кампанію — близько 2 млн. 670 тисяч гривень, тоді як минулорічної весни «ати–бати» вартували державі трохи більше 3 млн. гривень.
Цікавий факт: цього разу вперше (!) до Генштабу ЗСУ не подала заявку на призов Державна прикордонна служба, яка ще у минулому році заявила про перехід на контракт. Загалом у 2007 році строковиками–прикордонниками стали близько тисячі юнаків, а видатки на забезпечення призову склали понад 100 тисяч гривень. Більшість із цих хлопців піде «на дембель» уже у квітні–травні, але для трьох сотень «зелених кашкетів», яких призвали востаннє — восени 2007 року, служба завершиться не раніше жовтня.
«У цьому році ми не призиваємо на службу жодного строковика, бо першими переходимо на контракт, — пояснив «УМ» начальник прес–служби Держприкордонслужби Андрій Кучеров. — Щодо трьох сотень «осінніх» строковиків, то їх направлено служити переважно на високогірні застави, більшість із них — кінологи. Тож маємо сподівання, що восени вони побажають продовжити службу вже за контрактом».