Віктор Ющенко вирішив узяти освітянські питання під свій контроль, і на позавчорашній нараді за участі освітян та керівництва профільного міністерства поставив перед посадовцями низку завдань. У першу чергу Президент наголосив на проблемах дошкільних закладів на селі. Адже, за його словами, на сьогодні дошкільна освіта є у 68 відсотках міст і менш ніж у 30% сіл. «Нині з різних причин не працюють 1,6 тисячі таких закладів, з них 1,4 тисячі — через відсутність або нестачу коштів», — додав глава держави.
Не меншою проблемою, на його думку, є дефіцит педагогічних кадрів. Президенту заперечує директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Ярослав Болюбаш. Як зазначив він у коментарі «УМ», ідеться не так про дефіцит педагогів, як про небажання фахівців працювати. «Школи працюють, вчителі є, а педагоги просто не хочуть іти працювати, — пояснює пан Болюбаш. — Тож маємо старіння кадрів».
Як вирішення цієї проблеми Віктор Ющенко пропонує надати педагогам відповідну мотивацію, зокрема фінансову.
Не оминув глава держави і питання забезпечення навчальних закладів підручниками. З цим він звернувся до міністра фінансів Віктора Пинзеника, зазначивши, що «це той обов’язок, з якого ми не повинні зійти». Водночас, за словами Президента, попри гострі проблеми з посібником для навчання у минулому році так і не було використано 12,4 мільйона гривень, виділених на цю справу. Висловив незадоволення Віктор Ющенко і фінансуванням програми «Шкільний автобус», наголосивши, що у держбюджеті–2008 видатки на ці потреби необхідно збільшити.
Що ж стосується чи ненайболючішої проблеми всіх українських шкіл — ремонту, то тут глава держави був радикальним, доручивши керівництву місцевих адміністрацій протягом двадцяти днів скласти графік ремонту 658 навчальних закладів, які його потребують. Найбільше таких у Одеській (84), Львівській (75), Закарпатській (74), Чернівецькій (73) та Запорізькій (48) областях. Капітального ж ремонту потребують близько 4 тисяч вітчизняних шкіл!
Окрему увагу учасники наради приділили старій–новій проблемі: запровадженню на загальнонаціональному рівні зовнішнього тестування для всіх випускників, які бажають вступити до ВНЗ. У цьому році має бути забезпечене стовідсоткове охоплення випускників незалежним тестуванням, наголосив Президент. «Просив би це питання вже не обговорювати... Заклад, який не впорається, переконаний, повинен бути позбавлений державного замовлення», — додав він. Що стосується коштів, Віктор Ющенко зауважив, що на повний перехід до зовнішнього тестування не вистачає приблизно 50 мільйонів гривень. «Чи зможемо повністю перейти на загальнонаціональний рівень? Зможемо! Ми вже за півкроку до цього, — стверджує Ярослав Болюбаш. — Адже цьогоріч з 431 тисячі школярів на незалежне тестування зареєструвалось понад 400 тисяч. Хіба це поганий показник? Отже, це цілком можливо, а ось технічні деталі будуть допрацьовані. Звичайно, якісь недоліки можливі, але якщо певний вищий навчальний заклад не перейде на систему незалежного тестування, то це вважатиметься злочином».