Києво–Печерська лавра має перейти у державну власність. Про це, серед іншого, йдеться в указі Президента України «Про невідкладні заходи для розвитку Києва», який глава держави підписав у понеділок. Зреалізувати передачу Києво–Печерської лаври в державну власність Президент доручив уряду. Це зовсім не означає, що її «заберуть у церкви».
«Є всі законодавчі підстави для такого указу, — пояснив «УМ» директор Національного Києво–Печерського історико–культурного заповідника Сергій Кролевець. — Бо на сьогодні маємо невідповідність: заповідник фінансується з державного бюджету, а його майно перебуває у комунальній власності міста. Згідно з законами України «Про власність» і «Про бюджет», такі об’єкти мають перебувати у державній власності. Отож Президент просто нагадав чиновникам, як має бути, і дав доручення відповідним органам виконавчої і законодавчої влади». Поки що власником усього майна Лаври є Київрада, вона приймає рішення щодо оренди. Тому й виходить, що 90 відсотків приміщень Лаври займають установи й організації, часом непричетні до молитовної духовності монахів і прочан. Скажімо, жіночі гуртожитки чи танцювальні класи, з вікон яких красуються дівчата в трико.
Нагадаємо, що територія Лаври з усіма спорудами у 1990 році внесена до переліку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО, отож Україна відповідає за збереження пам’ятки не лише перед власним народом, а й перед світовою спільнотою. За словами директора заповідника, конфліктні ситуації між монастирем і музеями спричинила не церква, а корумповані чиновники, які полюбляють режим «ручного управліня». Тому, згідно з президентським указом, має бути розроблена державна програма збереження комплексу Києво–Печерської лаври та розвитку Національного Києво–Печерського історико–культурного заповідника.
ДО РЕЧІ
У цьому ж указі Президента наголошується на потребі «перегляду Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року з метою визначення територій, що мають особливу історико–культурну цінність». Зокрема, мають бути визначені охоронні зони Державного музею народної архітектури та побуту України й історико–архітектурного заповідника «Київська фортеця», а довкола церков постане «охоронне коло» від розважальних та гральних закладів. Указом передбачаються роботи з проектування та відбудови храму Стрітення Господнього і завершення відбудови церкви Святої Катерини на території заповідника «Лук’янівський цвинтар». Місто має надати ділянку землі для будівництва науково–дослідного й культурно–інформаційного центру «Шевченківський дім», а також повернути в державну власність незавершену будівлю на вулиці Інститутській, 3, для експозицій Національного художнього музею України. Президент також доручив Кабміну й КМДА обміркувати питання щодо спорудження в Києві Меморіалу пам’яті борців за незалежність України.