«Україні потрібна дієздатна Конституція — Конституція свобод, яка буде ефективно гарантувати людські права і свободи, свободи і права громадянина України, чітко буде розподіляти владні повноваження й убезпечить країну від будь–яких проявів авторитаризму». На цьому наголосив Президент, відкриваючи вчора перше засідання Національної конституційної ради, покликаної підготувати проект нового Основного закону. А після того, як цей, за словами Віктора Ющенка, «акт згоди між різними верствами суспільства та політичними силами» буде підготовлений, нову редакцію Конституції винесуть на всеукраїнський референдум.
Як зазначив глава держави, хід роботи над проектом нової редакції основного закону держави він бачить таким чином: насамперед, «слід підготувати пропозиції щодо концепції основних положень проекту нової редакції Конституції». По–друге, «провести громадське обговорення основних положень проекту за участі відомих громадських діячів, провідних фахівців у галузі конституційного права, суспільно–політичних наук, правозахисної діяльності». Потім — узагальнити внесені під час громадського обговорення пропозиції та підготувати з їх урахуванням проект нової редакції Основного закону. Наступний крок — проведення експертизи цього проекту відповідними міжнародними органами і, насамперед, Венеціанською комісією. Після завершення експертного аналізу нова редакція Конституції має пройти через Верховну Раду, і Президент винесе її на загальнонаціональний референдум.
«За цих обставин ми з вами маємо вжити заходів, щоб цього разу народ став реальним учасником конституційного процесу на всіх його стадіях, — наголосив Ющенко учасникам Конституційної ради. — Гарантую, що остаточне рішення щодо нової редакції Конституції буде результатом волевиявлення суверена — українського народу».
Серед новацій, які глава держави пропонує записати до Основного закону, Ющенко назвав, зокрема, запровадження інституту народної законодавчої ініціативи та можливості застосування «народного вето» щодо законів, ухвалених парламентом. Окрім того, на думку Президента, в новій Конституції треба означити статус і окреслити права парламентської меншості, скасувати необмежену депутатську недоторканність, встановити кворум для проведення засідань та для прийняття відповідних рішень Верховної Ради. І чітко визначити ключову роль глави держави в зовнішній політиці та сферах національної безпеки і оборони.
Як розповіла по завершенні засідання Конституційної ради заступник голови президентського секретаріату Марина Ставнійчук, учора рада ухвалила три рішення. Зокрема, утворена робоча група у складі 15 осіб, яка безпосередньо напрацьовуватиме концепцію змін до Конституції і проект її нової редакції. Також рада розглянула пропозиції щодо складу її комісій та створила консультативно–експертну групу.
ДО РЕЧІ
У Блоці Тимошенко виступають проти прийняття нової Конституції, а винесення нового проекту Основного закону на всеукраїнський референдум вважають конфліктним. Про це повідомив журналістам нардеп–БЮТівець Микола Томенко. На його думку, рада має працювати над удосконаленням Конституції і зняттям проблемних моментів. «Усі зміни до Конституції повинні проходити винятково у Верховній Раді й, можливо, у далекій перспективі, коли парламент вийде на єдність щодо конституційного питання, можна буде це затвердити на всеукраїнському референдумі», — наголосив Томенко.