Надвечір 19 лютого біля Міжнародного культурного центру мистецтв вишикувалися козаки з гвинтівками. Були гучні постріли і спалахи фотоапаратів, хлопці примірялися до вояків, а дівчата мило їм підморгували. У вівторок у Києві вперше проводився фестиваль української героїчної пісні «Молода гвардія», започаткований Олегом Скрипкою.
15 бійців культурного фронту
«Маємо прекрасну подію, коли 15 бійців культурного фронту битимуться за забуту повстанську, козацьку і стрілецьку пісню. Ми переходимо у стадію духовного ренесансу», — почав вечір Олег Скрипка і представив першого бійця — кобзаря з Донеччини Сергія Солоного. Він приїхав із гуртом «Зоряний корсар», який вже більше 10 років не виступав разом. Майже як «Лед Зеппелін». Ні про який розігрів, «фригідну публіку» чи розбещених киян і не могло йтися. Атмосферу драйвовості вловили з перших акордів. А далі розбудив рідну землю Фома у вишиванці, згадав про крутівців Тарас Силенко, мечем і набоями пробився Тарас Чубай, розказала про українську любов українського серця української дівчини на українській землі Марія Бурмака, довів, що наша пісня не вмре, не загине, 13–річний кобзар Святослав Силенко, чому ми вже давно не мали держави, розмірковував Едуард Драч, Фагот із гурту «ТНМК» задля стрілецької пісні «Пливе човен» навчився грати на фаготі.
Андрій Підлужний і гурт «Тартак» виконували дві авторські героїчні пісні, одна з них була прем’єрою. До речі, кожен виступ артистів на великому екрані супроводжувало відео з документальних фільмів про вояків УПА.
«У підвалах, де зараз маємо гримерки, колись була катівня НКВС і гестапо, де закатовано велику кількість інтелігенції. Нехай їхні душі почують нас», — нагадав Тарас Компаніченко. Рокери з гурту «Воплі Відоплясова» змінили формат, ставши січовими стрільцями, і заспівали «Ще не вмерла Україна» разом з усіма учасниками і глядачами.
Вальс на паркеті
Коли за дві години концерту всі досхочу наспівалися, Олег Скрипка запросив піднятися на третій поверх палацу на офіцерський бал. У круглій рожевій залі грав військовий оркестр і кружляли у вальсі ліцеїсти–богунівці зі шляхетними панянками у вечірніх сукнях. Повальсували і музиканти — Сергій Фоменко, Марія Бурмака, Олег Скрипка. До речі, в іншому залі упродовж фестивалю проходила виставка плакатів, архівних документів вояків УПА. Її оглянули письменники Марія Матіос, Оксана Забужко, Іван Драч, Павло Мовчан, кінорежисер Олесь Санін.
Олег Скрипка на прощання зізнався «УМ»: «Якби я не був геройською людиною, я плакав би весь час. Ми всі зійшлися душею на відео, піснях, декораціях. Зізнаюся, що в нас завис комп’ютер із записом пісень. Лише за півгодини до початку фестивалю із заводу привезли диск «Української героїчної пісні». Слава Богу, все вийшло навіть краще, ніж ми сподівалися. Якби я написав хоч сто пісень, артисту все одно потрібен резонанс його діяльності. Такого ефекту не очікував. Напевне, тому, що в нас таких подій більше немає. От і доводиться самому їх створювати».