На Бортницькій станції аерації, що очищає каналізаційні води з усього Києва, б’ють на сполох. Усі площі, так звані поля мулу (а це понад 270 гектарів. — Авт.), відведені для збору відходів життєдіяльності людини, переповнені «по зав’язку». Роботу станції, яка фактично очищає 1 300 000 кубічних метрів фекалій на добу, наразі призупинено. За інформацією екологів, частково і через велику концентрацію важких металів у нечистотах. Як повідомляє начальник відділу роботи зі ЗМІ «Київводоканалу» Ігор Чорногоров, ситуація критична, а фекалії при подальшому завезенні на станцію можуть потрапити в Дніпро. Адже тільки за останній місяць мул виходив за межі берегів уже двічі, а його об’єми перевищують норму більш ніж у три рази!
Тож чиновники знову сушать голови над старою–новою проблемою: як бути далі з відходами? «Київводоканал» бачить лише одне вирішення утилізації відходів — зведення мулоспалювального заводу. Тут проводилося б зневоднення мулу, його висушування і кремація, в результаті чого вугілля можна було б використовувати як добриво. «Цей завод складатиметься з двох частин: цеху механічного зневоднення мулу та головного відділення мулоспалювального заводу, — розповів Ігор Чорногоров «УМ». — На розробки проекту необхідно від двох до трьох років». Як повідомив начальник БСА Володимир Бражник, на повну реконструкцію станції необхідні 50 мільйонів євро.
Однак екологи не вважають такий крок вирішенням проблеми. Вони зазначають: екологічна ситуація району може тільки погіршитися. «Там функціонує сміттєспалювальний завод, от високопосадовці й думають: а чому б не побудувати і мулоспалювальний? Як ви розумієте, це — палиця з двома кінцями, — розповіла «УМ» координатор проекту «Екотелефон» Олена Зубко. — Навіть важко уявити, яким навантаженням на Харківський масив, який від території Бортницької станції відділяє лише озеро, буде робота двох заводів».
Нині ж ситуацію вивчає спеціальна комісія МНС, висновки якої оприлюднять наприкінці тижня. А працівники станції терміново взялися нарощувати греблі, щоб стримати нечистоти. «Аби уникнути екологічної катастрофи зараз, необхідно 36 мільйонів гривень та додатково 127 гектарів землі, адже резерву вільних площ немає, — розповів Ігор Чорногоров. — У мерії нам уже пообіцяли гроші, та конкретні терміни сказати ніхто не береться. А час уже не терпить».
У свою чергу, позавчора в офіційній заяві заступник мера Києва Денис Басс повідомив, що у бюджеті були виділені кошти на поля мулу і їх вистачить. Та у «Київводоканалі» запротестували, що цієї суми недостатньо.