Середина лютого — період «серцевої» експансії в торгівлі. Цей анатомічний орган людини стає абсолютним символом Дня святого Валентина. Одвічний знак любові — червоногарячі серця всіх видів — раз на рік зігріває не лише душі закоханих, а й кишені бізнесу. Отець Олександр Гурський, настоятель київського храму (РПЦ) св. Олександра, каже: «14 лютого Католицька церква латинського обряду вшановує святих Кирила і Мефодія — покровителів Європи. І лише як спомин згадується святий Валентин. Він був мучеником, що є взірцем цілковитого віддання Богові, який є любов. Тому без перебільшення кожного святого мученика можна назвати покровителем любові. Але тієї християнської, подателем якої є сам Господь Бог». За навалою сувенірних сердець часто губиться суть свята. Уже й забулося, що Валентин в ім’я любові жертвував життям. Достеменних даних біографії цього святого нема, однак фактом є його страта 14 лютого 270 року за наказом імператора Клавдія ІІ. Привід — вінчання закоханих, освячення їхніх почуттів святими вузами християнського шлюбу. «Насправді треба побачити за цим усім глибину переживань. Тому що зовнішнє теж потрібне. Очевидно. Але щоб не вкладати в це якийсь поверховий сенс і не вкладати в це вимір, вибачте, комерції», — підсумовує священик Олександр Гурський.
Отже, культ сучасного свята закоханих — вдалий рекламний хід. Після різдвяного купівельного ажіотажу на початку лютого в торгівлі штиль. Західні корпорації розрахували — служити мамоні можна й коштом святого імені. Комерція набула сердечної форми. «Правда, це один–два дні, але ми дуже чекаємо цих днів, бо те, що ми заробляємо, — завдячуємо цьому святу», — каже Світлана, працівник вуличної торгівлі серцями–сувенірами.
«Для любові нема — наше чи не наше. Це почуття всесвітнє, — каже літня жінка, в якої я запитала, як вона ставиться до Дня Валентина. — Нам не так багато приділяють уваги. Хоча б у це свято квіточки, подарунки. Вже добре». — «Авжеж — можна подарувати й без свята, але українські чоловіки не розуміють, що дівчатам треба дарувати дарунки без свята...» — сміється юна панночка. Чоловіча частина людства не протестує. Старший чоловік також не проти святкових нововведень: «У мене дружина — Валентина. Я вважаю, що цей день дуже добрий для того, щоб поспілкуватися з коханими, особливо, якщо їх звати Валентинами. Але у мене це щодня, тому що я з дружиною живу... Скільки ж я з нею живу? Уже 55 років. Тому для мене це дуже важливо, особливо в цей день».
Доречно згадати тут про ще одну християнську традицію — вшановувати 8 липня святих Петра і Февронію. Вони покровителі не закоханих, а одружених. Адже для любові впродовж цілого життя потрібно багато духовних сил.
Маріанна КУЗАН
ГЛАС НАРОДУ
Як у компанії ваших друзів ставляться до тих, хто часто змінює сексуальних партнерів?
(серед опитаних у віці 18—24 роки)
З повагою 13 %
Нейтрально 48 %
З них глузують 19 %
Важко відповісти 20 %
Дані опитування, проведеного Державним інститутом розвитку сім‘ї та молоді при Міністерстві у справах сім’ї, молоді та спорту України.