Резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи,

31.01.2004

      1. ПАРЄ глибоко занепокоєна недавнім ходом політреформи й майбутніми президентськими виборами в Україні та посилається на відповідні резолюції (...) щодо інституційних реформ в Україні, де чітко зазначено: «...якщо Конституція змінюється за неконституційним принципом, членство України в Раді Європи буде призупинене». Асамблея зазначає, що українська влада ігнорувала ці рекомендації, ініціюючу процедуру, невідповідну до процедури ухвалення рішень ВР та 19-ї статті Конституції України.

      2. Асамблея висловлює глибокий жаль щодо того, що українська влада з Президентом та МЗС включно означила діяльність співдоповідачів Моніторингового комітету ПАРЄ як «втручання у внутрішні справи України». Адже Україна добровільно взяла на себе зобов'язання, що випливають із її членства відповідно до статуту Ради Європи. Таким чином, Асамблея вважає таку поведінку української влади безпідставною та невиправданою.

      3. Асамблея підтримує будь-які щирі наміри як виконавчої, так і законодавчої влади в Україні посилити демократичні реформи (...).

      4. Природа реформ та система правління вільно обирається кожною суверенною державою та є її внутрішньою справою, але лише доти, доки це відповідає основним законам тієї країни.

      5. Беручи це до уваги, Асамблея повторює, що чинна від 1996 року українська Конституція є головним законодавчим інструментом, на основі якого держава має розбудовувати справжню демократію, та наполягає на суворому дотриманні її положень, зокрема поправок до Конституції (...).

      6. У контексті цього Асамблея переконана, що будь-які рішення щодо конституційних змін, ухвалені на порозі президентських виборів, вірогідно, є упередженими та заангажованими, тому термін проведення дебатів щодо політреформи є вкрай невідповідним.

      7. Асамблея висловлює великий жаль щодо того, що криза у Верховній Раді виникла через брак дебатів щодо конституційних змін та відповідних до того дій опозиції. Асамблея вважає це неприйнятним для демократичної держави, яка керується верховенством права.

      8. Водночас Асамблея висловлює жаль щодо тих дій, до яких мусила у відповідь вдатися опозиція, блокуючи нормальну роботу парламенту.

      9. Асамблея посилається на позицію Венеціанської комісії, ухвалену 13 грудня 2003 року, яка вітає намагання наблизити українську політичну систему до європейської, проте робить висновок, що «ті рішення щодо політреформи, які було знайдено в усіх трьох проектах змін до Конституції, не досягають своєї мети та представляють такі зміни до Основного закону, які можуть виявитися кроком назад».

      10. Асамблея висловлює жаль щодо того, що жодна з рекомендацій Венеціанської комісії не була взята до уваги в процесі розгляду трьох законопроектів конституційних змін ані Конституційним Судом, ані конституційним комітетом Верховної Ради перед тим, як вони представили законопроект №4105 для обговорення у Верховній Раді. Відповідно Асамблея закликає всі відповідні українські владні органи взяти до уваги рекомендації, що їх досі прийняла Венеціанська комісія, і продовжувати відкритий та ефективний діалог із Комісією з метою покращення законопроектів, що знаходяться в обговоренні.

      11. Асамблея терміново звертається до представників усіх політичних сил у Верховній Раді вирішити ці питання мирно, через відкритий діалог (...), забезпечивши легітимність конституційної реформи (...) та підтверджуючи, що наступні президентські вибори будуть проведені, як це було заплановано раніше і в передбачений Конституцією строк (...).

      12. Недавні висновки Конституційного Суду черговий раз вказали на брак незалежності в українській юстиції. (...)

      ...14. Асамблея радить Президентові України невідкладно подати до парламенту пропозиції щодо кандидатів на посади членів ЦВК, які вакантні з моменту завершення мандата колишніх посадовців.

      15. (...) Асамблея звертається до Генерального секретаря Ради Європи з проханням негайно призначити спеціального представника в Україні, мандат якого дозволятиме слідкувати за розвитком політичних подій в Україні, давати поради, якщо необхідно, проводити експертизу Ради Європи та координувати i посилювати співпрацю з українською владою.

      16. Асамблея також вважає, що варто докласти більших зусиль у роботі над Планом дій Ради Європи щодо українських ЗМІ, аби досягнути помітного поліпшення загальних умов роботи медіа та впроваджувати суттєві зміни в галузі ЗМІ з огляду на майбутню передвиборчу кампанію.

      17. Асамблея також стурбована недавніми подіями в місті Мукачеве і рекомендує Конгресу з місцевих та регіональних питань Ради Європи простежити, аби нові вибори мера в Мукачеві проходили вільно та неупереджено.

      18. Асамблея вважає, що нещодавні порушення процедур голосування у Верховній Раді порушують зобов'язання України згідно зі ст. 3 Статуту Ради Європи. Якщо буде зроблено подальші спроби проштовхнути політичну реформу, змінюючи Конституцію у спосіб, не передбачений законодавством, та неконституційними засобами, або якщо Україна не зможе гарантувати своїм громадянам вільних та чесних виборів Президента 31 жовтня 2004 року, Асамблея може поставити під сумнів мандат української делегації у відповідності до 9-го пункту процедурних положень Асамблеї та, відповідно, може прийняти рішення скерувати до Комітету міністрів запит щодо призупинення членства України в Раді Європи згідно зі ст. 8 Статуту РЄ.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>