Архітектурний безлад у столиці — давно ні для кого не новина. Але зрештою терпець увірвався і в самих київських архітекторів. У середу вони скликали прес–конференцію, щоб повідомити про початок нового «раунду» боротьби з будівельним хаосом у столиці. Причиною цьому стали події, що розгорнулися у Київраді наприкінці року.
На одній із сесій Київради, 27 грудня, несподівано вигулькнув проект рішення про передачу функцій державного інституту «Київгенплан» комунальному підприємству КМДА — «Центр містобудування та архітектури». Рішення двічі не підтримувалося депутатами, а директора інституту «Київміськплан», який прийшов на засідання, щоб представити протилежну точку зору, навіть не впустили до зали. Дивно, але з третьої спроби проект рішення таки набрав необхідні 65 голосів. Фракція БЮТ, керуючись тим, що рішення ухвалили з порушенням регламенту, наразі ініціює його скасування.
У чому ж суть скандального рішення Київради? Інститут «Київгенплан» — це організація, яка ось уже 70 років займається розробкою генерального плану забудови Києва. За цей час його фахівцями було створено 4 генплани, останній з яких затверджено у 2002 році. Тож саме цей документ мав би бути головним при вирішенні питань про надання земельних ділянок у столиці. Генеральний план забудови міста, за словами віце–президента Київської організації Національної спілки архітекторів Георгія Духовичного, — це своєрідна містобудівна Конституція, обмеження, які б дозволяли зберегти місто, не дати кожній новій владі розкрадати земельні ділянки. Для прикладу він навів Нью–Йорк, який досі живе за генпланом, створеним у 1911 році.
Сьогодні, за словами президента Київської організації НСАУ Вадима Жежеріна, забудова ведеться там, де вона неможлива не тільки естетично, а й навіть практично. Так, на правому березі вже зараз не вистачає електроенергії, а коридори, що були відведені на нові високовольтні мережі, вже розпродані і передані під забудову.
Одним із механізмів руйнування генплану Києва, за словами учасників прес–конференції, стали так звані «містобудівні обґрунтування», що розроблялись безсистемно різними проектними організаціями, без погодження, як того вимагає законодавство, з інститутом «Київгенплан», який несе відповідальність за всі розрахунки з розвитку міста.
Саме для безперешкодного «дерибану» земель, вважають архітектори, КМДА створила комунальну організацію (ручну і непрофесійну, за словами її противників) — «Центр містобудування та архітектури», — якій передала функції з розробки й коригування генплану міста.
Архітектори налаштовані рішуче і пропонують провести аналіз реалізації генплану за останні два роки. «Сьогодні Київ перебуває на межі екологічної й транспортної катастрофи. Тому виконання генплану потрібно взяти під контроль», — підсумував Володимир Чекмарьов.
Максим МЕДИНСЬКИЙ