Сталося це після того, як жителі тамтешнього мікрорайону Костянець почали скаржитися обласній владі та санепідемстанції, що не можуть виходити на вулицю. Бо сморід від корпусів ЗАТ «Укршампіньйон», котре не тільки гриби вирощує, а ще й виготовляє та реалізовує компост, не дає можливості дихати.
За словами головного санітарного лікаря Черкащини Віталія Самотуги, на підприємстві було зафіксовано перевищення оксиду вуглецю майже вдвічі, а двоокису азоту — в півтора раза. Проте в документах ЗАТ жодного слова не сказано про кількість викидів формальдегідів та меркаптанів, що їх дає бродіння соломи та курячого посліду (ці добрива необхідні для вирощування грибів). Канівчани постійно скаржилися, що через виробництво грибів стали частіше хворіти.
Знайти управу на це підприємство в області пробували ще рік тому, коли обласна екологічна інспекція підписала постанову про припинення його діяльності і передала матеріали в природоохоронну прокуратуру. Та на цьому все й завершилося, оскільки накладені штрафи так ніхто й не сплатив. Тому цього разу «грибну контору» вирішили просто закрити.
Це вплинуло: керівництво ЗАТ заявляє, що планує подбати про фільтрацію повітря та накрити бокси, в яких виробляють компост. Водночас підприємство з виробництва печериць є немаленьким. Як повідомив «УМ» начальник Черкаської обласної екологічної інспекції Микола Клименко, там працює 600 осіб. Утім, за його словами, доки ЗАТ «Укршампіньйон» не вирішить проблеми екології, воно буде закрите.