27 січня ЦВК Росії, як і очікувалося, остаточно поставила крапку в напівдетективній історії з підписними листами, які здав самовисуванець для участі у президентських виборах, екс–прем’єр Михайло Касьянов. Рішення про відмову в реєстрації було прийнято одноголосно всіма членами Центрвиборчкому. Згідно з законодавством, у Касьянова є десять днів, аби оскаржити це рішення у Верховному Суді. Водночас позову до ВС штаб Касьянова подавати не збирається.
Сумніви у легітимності зібраних автографів ЦВК озвучила ще задовго до завершення терміну реєстрації: були ініційовані дві кримінальні справи за фактом порушення виборчого законодавства під час збирання підписів — у республіці Марій Ел та у місті Рибінську Ярославської області.
Багато хто вважає, що інтрига з реєстрацією Касьянова лежить не в математичній площині, а в політичній. Хоч переважна більшість аналітиків схиляється до думки, що у місячний термін, половина якого припала на зимові свята, неможливо зібрати понад два мільйони підписів, як це зробили кандидати від демократичної опозиції Андрій Богданов і Михайло Касьянов, не порушивши при цьому вимог існуючого законодавства.
Дивно, але лідера Демпартії Богданова зареєстрували кандидатом у президенти без будь–яких проблем, хоч на недавніх думських виборах його партія змогла набрати лише 0,13 відсотка голосів виборців, тобто менше 90 тисяч осіб. І раптом — понад два мільйони підписів на свою підтримку (тобто — 2 відсотки від загального числа виборців) при незначній кількості браку в підписних листах! До того ж на всю кампанію зі збирання підписів Богданов витратив усього 800 тисяч рублів. Виходить, що Богданов потрібний владі для своєрідного «демократичного» балансу, вигідного відтінення трьох інших, уже зареєстрованих кандидатів. Лідер Демпартії на цю роль підходить значно більше, ніж Касьянов, котрий почав би шалену критику Кремля, зміцнивши тим самим власні політичні позиції і частково втамувавши опозиційні амбіції. А головне — дав би додаткову інформаційну їжу Заходу для критики Москви. Водночас позову до Верховного Суду штаб Касьянова подавати не збирається (хоч такі наміри були), «у зв’язку з безперспективністю подібної акції», як висловився сам «потерпілий».
За повідомленням ЦВК, у виборчому бюлетені прізвища всіх чотирьох претендентів розташуються за абеткою: Андрій Богданов, Володимир Жириновський, Геннадій Зюганов, Дмитро Медведєв.
Таким чином, у політичному кросворді під назвою «президентські вибори в Росії» залишився незаповненим один–єдиний рядок по вертикалі. Проте на запитання «Хто із претендентів 2 березня стане новим російським президентом?» уже сьогодні зможе дати правильну відповідь будь–який пересічний школяр...