Новий міністр освіти та науки Іван Вакарчук, як відомо, планував запровадити обов’язкове тестування випускників винятково державною мовою. Як повідомило «УМ» джерело в міністерстві, планувалося піти назустріч випускникам шкіл, де викладання ведеться мовою нацменшин, а саме — збільшити для них час тестування і дозволити користуватися спеціальними перекладацькими словничками термінів. Однак проти цієї ініціативи постали окремі нацменшини, а насамперед найбільша — російська. Зокрема, на цьому наполягав голова Верховної Ради Криму Анатолій Гриценко. Відтак питання, яке, на думку багатьох аналітиків, має не так національне, як політичне забарвлення, вирішилося компромісом — Міністерство освіти та науки дозволило випускникам «національних» шкіл по всій Україні проходити зовнішнє оцінювання своєю рідною мовою. Проте, як каже Іван Вакарчук, така норма є перехідною, бо діятиме лише два роки. За цей час планується посилити вивчення української, а відтак перейти на тестування винятково державною мовою.
За словами пана міністра, на сьогодні вже 200 тисяч дітей зареєструвалися на здавання тестів. Очевидно, кількість ця помножиться, позаяк цьогоріч уперше скасовано вступні іспити до ВНЗ, а отже, університети та інститути зобов’язані приймати абітурієнтів на підставі конкурсу за результатами випускного тестування у школах.
Таким, «революційним», був перший міністерський наказ, який підписав Іван Вакарчук в останні дні грудня. — «Про заходи щодо підготовки і проведення вступної кампанії 2008 року у вищих та професійно–технічних закладах». Лише в такий спосіб, переконаний Іван Вакарчук, вища освіта може стати справді доступною для всіх — і для тямущих дітей із небагатих родин, і для талановитих випускників сільських шкіл. Водночас цей новий принцип прийому до ВНЗ, за ідеєю, зруйнує корупційні схеми при вступі: липкоруким членам приймальних комісій доведеться вдивлятися не в кишені батьків, а в абсолютну і притому безплатну величину — результат незалежного тестування знань випускника. Тобто це мусить бути конкуренція знань (чи принаймні балів, які великою мірою таки відповідні знанням), а не гаманців. Вступні іспити ж залишаться додатковим до згаданої схеми випробуванням лише у «творчих» ВНЗ, до прикладу, в Академії мистецтв, театральному інституті чи на факультетах журналістики.
Слід згадати, що Іван Вакарчук, будучи ректором Львівського університету ім. Франка, першим в Україні, починаючи з 1992 року, змінив у цьому ВНЗ систему вступних іспитів на тестування. Цей досвід невдовзі продовжила Києво–Могилянська академія, потім — прогресивні ВНЗ великих міст, зокрема, Харкова, Одеси.