Відповідну ініціативу озвучив голова Львівської обласної організації Конгресу українських націоналістів Микола Пшевлоцький. Нагороду у вигляді золотого хреста пропонується вручати всім без винятку, хто боровся за самостійність Української держави незалежно від формувань і способу боротьби. Відтак, каже пан Пшевлоцький, це можуть бути і вояки Української галицької армії, і солдати УНР, УПА чи Закарпатської України. «Ця нагорода покликана об’єднати націю. Якщо ті, хто воювали в лавах радянської армії, боролися за Україну, я не виключаю, що і вони можуть бути удостоєні цієї відзнаки», — розповів він «УМ».
Наразі українські патріоти мають намір узятися за популяризацію ідеї ордена імені Степана Бандери. А вже десь із лютого—березня планують оголосити всеукраїнський конкурс на кращий ескізний проект. Хоча автори ідеї уже звернулися до кращих українських митців із проханням подумати, як мав би виглядати золотий хрест. Окрім цього, вони також прагнуть, аби орден був затверджений на законодавчому рівні.
А відтак уже підготували й статут відзнаки. «До питання зовнішнього вигляду високої нагороди слід підійти дуже серйозно, розробивши відповідний дизайн ордена. Також у статуті ми викладемо положення, зважаючи на які глава держави вручатиме його. Оскільки пропонуємо нагороджувати усіх без винятку, хто боровся за незалежність, а чимало з них нині вже немає на цьому світі, приміром, тих же «петлюрівців», ініціюватимемо вручення ордена і посмертно», — додає пан Пшевлоцький.
Статус відзнаки, має бути соціально підкріпленим. «Ми не поспішатимемо, — каже Микола Пшевлоцький. Затвердження ордена — це прерогатива депутатів Верховної Ради, а наші юристи лише розробили концепцію та проект закону про внесення змін до Закону «Про державні нагороди». Далі спробуємо передати нашу ініціативу в письмовому вигляді комусь із нардепів, — каже він. — Не думаю, що це питання може внести у суспільство новий розкол. Адже здебільшого люди просто живуть за старими стереотипами і практично нічого не знають, за що боровся провідник ОУН. А наше завдання на найближчі місяці саме і полягатиме у тому, аби якомога ширше донести до всіх громадян: без Степана Бандери Україна, мабуть, і сьогодні не була б самостійною...»
А ТИМ ЧАСОМ...
У переліку заходів, присвячених 100–річчю з дня народження Степана Бандери, представники Стрийського міськвиконкому на Львівщині планують відкрити у школі № 7 віртуальний музей провідника ОУН. Для цього шкільне телебачення «Ровесник» створить фільм про різні етапи його життя, а дирекція має намір звернутися до парламенту з проханням присвоїти цьому навчальному закладу ім’я Степана Бандери.