Ще наприкінці минулого року до облсанепідемстанції почали надходити скарги на різкі неприємні запахи від тільки-но встановлених фахівцями обленерго нових електролічильників. Працюючи, це «чудо техніки» викликало в господарів головний біль, подразнення дихальних шляхів, нудоту.
Висновки за результатами досліджень у токсикологічній лабораторії облсанепідемстанції зразка лічильника ЦЕ 6807 БК приголомшували. Адже саме від них, згідно з офіційними документами медиків, у повітря житлових приміщень мігрували шкідливі речовини з більш ніж суттєвим перевищенням рівня гранично допустимих концентрацій. Зокрема, виділення фенолу становили 8,1 ГДК, формальдегіду — 5,4, аміаку — 3,6. Як з'ясувалося, згадані електронні лічильники виготовляє такий собі «Концерн Енергоміра», розташований у російському місті Невинномиську. Полтаваобленерго купувало їх там через посередника великими партіями.
Однак з огляду на результати лабораторних досліджень перший заступник головного державного санітарного лікаря області Микола Асаул своєю постановою від 24 грудня минулого року заборонив ВАТ «Полтаваобленерго» обладнувати сумнівними лічильниками згаданого типу житлові та підсобні приміщення як індивідуальних, так і багатоквартирних будинків. Лічильник ЦЕ 6807 БК дозволено встановлювати тільки на маршових сходах багатоповерхівок та на громадських об'єктах, перелік яких належить обов'язково погоджувати з облсанепідемстанцією. Водночас обленергівців зобов'язано замінювати лічильники-«смердючки» за заявами громадян.
Звісно, такий розвиток подій викликав серед багатьох мешканців Полтавщини справжній переполох. Чимало з них почали, даруйте, принюхуватися до своїх електролічильників, у тому числі й старих — із традиційними дисками, що обертаються, — і «виявляти» не тільки сторонні запахи, а й... радіацію, підозрілі шуми тощо. Заявники, які вимагають якнайшвидше перевірити й замінити їхні «нехороші» лічильники, зараз беруть обленергівців у своєрідну облогу. Тож, аби з'ясувати реальну ситуацію, кореспондент «України молодої» вчора звернувся по роз'яснення до керівника прес-служби ВАТ «Полтаваобленерго» Анатолія Щеглова.
— Ситуація, що й казати, для нас малоприємна, — зазначив пан Анатолій. — Не треба бути фахівцем, щоб почути отой різкий неприємний запах і усвідомити небезпеку від шкідливих речовин, які виділяються при цьому. Вочевидь, «випромінює» їх після незначного нагрівання корпусу працюючого лічильника неякісна пластмаса. Тож за заявами та скаргами громадян наші фахівці одразу замінюють такі лічильники, зараз ця робота вже завершується. Минулого року Полтаваобленерго закупило і встановило своїм абонентам 40 тисяч виготовлених у Росії електронних лічильників типу ЦЕ 6807 БК. Але ті з них, що не відповідають стандартам безпеки, виявлені тільки у партії з однієї тисячі штук, яка була завезена наприкінці липня. Поки що не знаємо, «уражена» цим виробничим дефектом уся та партія чи тільки її частина. Водночас зрозуміло, що абсолютна більшість лічильників згаданого типу цілком придатна для використання. Про це свідчать як відсутність скарг на них, так і офіційні висновки керівників санепідемслужб України та Росії, занесення лічильників до державного реєстру продукції з відповідним дозволом на експлуатацію. Тож коли зараз нам показують лічильники, так би мовити, радянського зразка, які нібито «випромінюють» не ті запахи чи навіть радіацію, підстав для їх заміни немає. Як і для будь-якої паніки.