У Верховній Раді оголошено перерву
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
(Укрінформ.)
Учора по обіді Парламентська Асамблея Ради Європи мала розглянути питання про конституційну кризу в Україні. На момент підготовки номеру перебіг позачергових дебатів щодо «українського питання» та результат розгляду відповідної резлолюції ще не був відомий. Проте вже з позавчорашнього дня українська делегація проводила зустрічі з чиновниками ПАРЄ в Страсбурзі. У ході спілкування з чиновниками ПАРЄ наші політики намагалися роз'яснити позицію України щодо проекту резолюції, який підготували в ПАРЄ, і передати свої виправлення до неї.
Напередодні до Страсбурга виїхав міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко. Як повідомляють «Українські новини», у середу і в четвер він мав зустріч з президентом Парламентської асамблеї РЄ Пітером Шидером. Грищенко наполягав, що ПАРЄ має дати зважені (або «пом'якшені», як зазначив напередодні речник МЗС Маркіян Лубківський) оцінки з «українського питання».
Безпосередня процедура «пом'якшення» почалася учора перед обідом, коли українська сторона презентувала свої поправки на спеціальному засіданні Моніторингового комітету. Зокрема, повідомляють «Українські новини», наші дипломати просять ПАРЄ «у назві проекту резолюції замінити слово «політична» на слово «парламентська». Окрім того, українська делегація просить ПАРЄ відмовитися від положення про те, що процедура голосування у Верховній Раді з політреформи порушила зобов'язання України перед Радою Європи, передбачені ст. 3 Статуту організації. Виходячи з цього, українські дипломати пропонують вилучити з резолюції пункт про можливу призупинку членства України в РЄ. І взагалі, наголошують провладні українські делегати, перший віце-спікер Адам Мартинюк та парламентський постпред Президента Олександр Задорожній, голосування за проект внесення змін до Конституції було цілком легітимним.
Серед поправок, які запропонували українці, Моніторинговий комітет прийняв рекомендацію про вилучення 7-го абзацу резолюції, де йдеться про те, що «справжніми мотивами нещодавніх намагань провести політичну реформу є намір влади придушити будь-яку можливість знайти політичну альтернативу, яка б виконувала функції влади в Україні». Цю поправку, повідомляє «Українська правда», внесли лідер КПУ Петро Симоненко, більшовики Анатолій Писаренко (СДПУ(о) та Володимир Рибак («Регіони України»), а також низка депутатів з інших країн, зокрема з Росії. (Коли верстався номер, стало вiдомо, що лише цю поправку Асамблеєю й прийнято).
Слід Росії у вчорашніх подіях у ПАРЄ взагалі доволі цікавий. Приміром, розповів «Українській правді» один із членів Моніторингового комітету, «на комітеті» точаться «жорсткі дебати, оскільки росіяни Рогозін і Слутський захищають українську владу». Ситуацію із палким запалом російських політиків на засіданні ПАРЄ учора дещо прояснив Посол Російської Федерації в Україні Віктор Черномирдін. Він зазначив, що розгляд «українського питання» в РЄ — це втручання у внутрішні справи України, а тому Росія підтримає позицію нашої країни (читай — нашої влади): «Наша делегацiя настроєна, звичайно, на пiдтримку, i не просто пiдтримка буде, а настроєна по-бойовому».
А от доповідач ПАРЄ Ханне Северінсен в інтерв'ю радіо «Німецька хвиля» сказала, що така політреформа — це не лише українська справа, тому засідання ПАРЄ не можна називати втручанням у внутрішні справи нашої держави (як відомо, таку думку напередодні висловили українські провладні політики і навіть представники МЗС). За словами Северінсен, при вступі до Ради Європи у 1995 році Україна взяла на себе зобов'язання дотримуватися певних цінностей, зокрема у прийняттi законів (а надто змін Конституції).
Наразі невідомо, у що може обернутися для України прийняття резолюції ПАРЄ. Лідер СПУ Олександр Мороз припускає, що Україну можуть виключити з ПАРЄ, голова УНП Юрій Костенко каже, що Європа може вдатися до санкцій, зокрема з боку FATF. А от перший заступник голови парламенту Адам Мартинюк вважає, що резолюцiя з українського питання, яку ПАРЄ мала учора ухвалити, попри її жорсткiсть, не становить «полiтичної загрози» для України, а має рекомендаційний характер.
Позицію Мартинюка і, так би мовити, владної делегації України нескладно зрозуміти: їхнє завдання — домогтися якомога м'якших формулювань, аби укотре не впасти у багнюку в очах світової громадськості. Водночас голова постійної делегації Верховної Ради в ПАРЄ Борис Олійник висловив переконання, що резолюція Парламентської Асамблеї буде прийнята з мінімальними поправками, повідомляє УНІАН, i «ніякий тиск не пройде».
До речі, в кулуарах ПАРЄ кореспондент «Української правди» помітив Миколу Мельниченка. За словами екс-майора, він навідався до Страсбурга, аби «розв'язати юридичні питання».
Європейський Союз стурбований процедурою проведення голосування законопроекту про внесення змін до Конституції, яке відбулось у Верховній Раді України 24 грудня. Про це сказано в заяві Ірландії, яка головує в ЄС. Євросоюз занепокоєний тим, що в нинішніх політичних умовах пропозиції щодо конституційних змін матимуть несприятливий вплив на довіру і впевненість виборців у представницькій демократії в Україні, особливо в рік президентських виборів. Як повідомляють «Українські новини», ЄС закликає Україну врахувати рекомендації Венеціанської комісії при проведенні політреформи.
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>
Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>
Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>
Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>