Привид кризи відступає

24.01.2008
Привид кризи відступає

(РЕЙТЕР.)

Федеральна резервна система США (ФРС) позавчора понизила облікову ставку відразу на три чверті відсоткового пункту — до 3,5 відсотка, повідомляє Бі–Бі–Сі. Банк пояснив, що він вдався до зменшення ставки до трьох із половиною відсотків з огляду на прогнози щодо послаблення американської економіки та більші ризики для її зростання. Таке рішення, як зазначають оглядачі, прийняте для підтримки американської економіки, і стало реакцією на різкий обвал світових ринків. ФРС оголосила, що інформація, яка надходить, свідчить про ускладнення проблем на ринках житла та праці. Як заявив один із аналітиків, ФРС «явно запанікувала» перед загрозою рецесії.

Одночасно з пониженням облікової ставки президент США Джордж Буш провів подальші консультації з лідерами Конгресу з метою приборкати фінансову кризу у США. Сторони погодились якомога швидше ухвалити надання пакета допомоги у 150 мільярдів доларів для зміцнення американської економіки. Глава більшості в Сенаті Гаррі Рейд заявив після зустрічі з президентом, що тепер Конгрес має якомога швидше провести відповідний законопроект і покласти його на стіл Буша не пізніше ніж через три тижні. «Як за стандартами Конгресу, то це дуже швидко», — пожартував його колега–демократ Мітч Макконнел.

«На жаль, у них недостатньо влади для того, щоб не допустити найгіршої, з моєї точки зору, рецесії за весь період після закінчення Другої світової війни», — заявив Майкл Мец, керівник відділу стратегічних інвестицій групи «Оппенгеймер» у Нью–Йорку. Бізнес–редактор Бі–Бі–Сі Роберт Престон вважає, що це — гігантська зміна. «І це великий ризик, бо якщо цей захід не спрацює, то населення скаже, що в запасі вже не залишилося жодних інших заходів», — додає він.

Рішення ФРС стало повною несподіванкою, оскільки було прийняте до запланованого засідання комітету з відкритого ринку, який повинен був переглянути розмір облікової ставки.

Останні два такі сюрпризи ФРС подарувала 17 вересня 2001 року — невдовзі після терористичних замахів у Нью–Йорку та Вашингтоні, а потім — 3 січня 2002 року, щоб підтримати ринок, який «просідав» разом із акціями інтернет–компаній. Останній раз ключова облікова ставка знижувалася на 0,75 пункта в серпні 1982 року.

Позавчорашні торги в Нью–Йорку закінчилися деяким пониженням (в окремих випадках навіть до 4 відсотків) котирувань головних біржових індексів, хоча європейські біржові індекси того дня продемонстрували, що є можливості для зростання. Лише індекс Dax на Франкфуртській біржі впав на 0,31 відсотка. Натомість азійські фондові ринки вчора відразу ж відреагували на різке пониження облікової ставки у США зростанням котирувань. Японський індекс Nikkei, за результатами вчорашніх торгів, зріс відразу на 2,04 відсотка. Позитивні зміни спостерігалися на фондових біржах Австралії, Гонконгу та Південної Кореї. Потім така ж оптимістична тенденція підтвердилася на європейських фондових ринках.

 

РЕАКЦІЯ УКРАЇНИ

Світова криза на фондових ринках не позначиться на Україні

Міністр фінансів Віктор Пинзеник, відповідаючи на питання журналістів після засідання уряду України, заспокоїв: світова криза не позначиться на нашій економіці. «Обороти фондового ринку України настільки невеликі, що ті потрясіння, які переживає світ, безпечні для України», — цитує інформагенція УНІАН слова міністра.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>