З цією метою на Володимирській учора стартував новий гуманітарний проект —«Громадські історичні слухання». Керівництво СБУ й відомі історики, які долучилися до проекту, обіцяють, що слухання стануть регулярними — не менше двох разів на місяць. Перша тема мала загальний характер — «Українська Повстанська армія. Слід в історії», наступні торкатимуться окремих етапів діяльності повстанців та борців за незалежність.
«СБУ не є правонаступницею КДБ, але матеріали НКВС–МДБ у нас є, — зазначає в.о. голови Служби безпеки Валентин Наливайченко. — Тож саме через їх оприлюднення ми намагаємося встановити і донести історичну правду про визвольну боротьбу українського народу, позбавити суспільну свідомість від нашарувань радянської пропаганди, що спотворюють об’єктивну істину».
Відомий дослідник історії УПА й радник голови СБУ Володимир В’ятрович вважає, що рано чи пізно радянський режим має бути визнаний окупаційним. Саме тоді історики отримають доступ до найконфіденційніших документів про агентуру НКВС та МДБ, що протистояла воякам УПА, нині ж оприлюднення цих документів забороняється законодавством, вони мають гриф секретності терміном 75 років.
«Не є конфіденційними дані про карателів — агентів Гестапо, тож дані про агентів НКВС теж треба розкрити. А потім судити катів за скоєні злочини», — вважає пан В’ятрович.