У кримському господарстві, де від високопатогенного грипу здихали кури, не залишилося жодного живого птаха. Як повідомляє прес–служба Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, фахівці вилучили та спалили у спеціально відведених для цього місцях майже 25 тисяч курей, які донедавна утримувалися в пташниках ПП «Лобзенко». Окрім того, до багаття потрапили понад 14 тисяч пташиних яєць, які могли бути заражені вірусом H5N1. Після цього люди у захисних костюмах очистили приміщення пташників від сміття, продезінфікували спеціальний одяг та техніку, яку використовували під час робіт. Загалом у місці спалаху інфекції позмінно працювали 183 людини та 47 одиниць техніки.
Як розповів «УМ» прес–секретар Державного комітету ветеринарної медицини України Анатолій Осадчий, раніше всі зусилля рятувальників, ветеринарів та медиків ішли на те, щоб локалізувати вогнище пташиного грипу та не допустити поширення інфекції. Тепер, після утилізації заражених птахів, спеціалістам треба буде з’ясувати, звідки ж високопатогенний вірус потрапив до пташників. «Поділитися» грипом могла перелітна птиця. Вірус могли занести з власного «грипозного» пташника працівники птахоферми. Зрештою, зараза могла зберігатися у пташиному кормі, який купували підприємці. І поки причина не стане відомою, мешканці «грипозного» району перебуватимуть на карантині.
За повідомленням прес–служби МНС, мобільна група МНС та фахівці Держкомветмедицини ввели карантинні обмеження та встановили три зони контролю за ситуацією:
I зона (у радіусі 5 кілометрів) — зона жорсткого моніторингу, де проводилась утилізація птахів на підприємстві «Лобзенко». У трикілометровій зоні, до якої потрапляють населені пункти Рівне та Азов, 15 медичних бригад проводили подвірні обходи, оглянули майже півтори тисячі мешканців, але тривожних симптомів не виявили.
ІІ зона (у радіусі 25 кілометрів від осередку захворювання) — зона контролю, в якій фахівці моніторять стан здоров’я птахів у приватник садибах і спеціалізованих господарствах. У цій зоні забороняється ввозити, вивозити та продавати населенню живу птицю, яйця, продукти птахівництва.
ІІІ зона (весь півострів) — зона спостереження. Тут посилений ветеринарний контроль за захворюваністю птахів та заборонено полювання на дику птицю.
Як довго триватимуть карантинні обмеження, сьогодні не скаже жоден фахівець. За словами Анатолія Осадчого, це залежатиме від результатів подвірних обходів та лабораторних аналізів. Адже в будь–який момент ветеринари можуть виявити вірус H5N1 у крові дикої гуски або в тушці курки з якогось приватного господарства...
А ТИМ ЧАСОМ...
Сусіди «грипозного» Криму намагаються захиститися від випадкового занесення вірусу N5H1 на їхню територію. Так, Херсонська обласна протиепізоотична комісія вирішила встановити три дезінфекційні пункти на межі Херсонщини з АРК: у Каланчацькому, Чаплинському та Генічеському районах. На виїздах Криму будуть проводити дезінфекцію вантажівок, перш ніж дозволити їм в’їхати на територію Херсонської області.