Три роки позбавлення волі в колонії посиленого режиму — таке покарання визначив учора білоруський суд колишньому редактору незалежної газети «Згода» Олександру Сдвіжкову за передрук карикатури на пророка Магомета ще 2006 року.
Відразу по тому, як «Згода» передрукувала скандально відому карикатуру з данського Jyllands–Posten, Міністерство інформації Білорусі надіслало до Верховного Суду позов з вимогою закрити видання. Відтак ще 2006 року «Згоду» було ліквідовано. Втім за фактом публікації карикатури КДБ Білорусі ще й порушив кримінальну справу — мовляв, до «компетентних органів» звернулися мусульманські громади країни, обурені такою наругою над Магометом. Олександру Сдвіжкову — як свого часу Салману Рушді — довелося рятуватися від кримінального переслідування за кордоном. Минулої осені редактор повернувся в Білорусь, аби побачитися з родиною. Отут його й заарештували.
Розгляд справи почався 11 січня і проходив у закритому режимі. Свідками, окрім інших керівників ліквідованої «Згоди», були викликані чомусь і представники мусульманських громад. До слова, один із керівників мусульманської організації муфтій Ісмаїл Воронович сказав: «Я не вимагаю ніякого покарання Сдвіжкову. Я лиш хочу, щоб надалі подібні карикатури не друкувала білоруська преса». Попри такі настрої, державний обвинувач затребував покарати редактора газети на чотири роки в’язниці. Врешті, вирок суду виявився меншим усього на рік — три роки позбавлення волі за розпалювання релігійної ворожнечі. Олександр Сдвіжков відразу після оголошення вироку заявив, що подаватиме апеляцію. На це законодавство відводить йому 10 днів.
Таке судове рішення стало шоком для колег Сдвіжкова. «Вирок свідчить, наскільки обмежена в Білорусі свобода ЗМІ і наскільки безборонні журналісти перед репресивною системою», — ділиться з «УМ» експерт Центру правового захисту Білоруської асоціації журналістів Андрій Бастунець. Він певен: підстав для такого суворого рішення суду в країні, де мусульмани складають менше відсотка населення, не було.
Нагадаємо, що Білорусь стала першою у Європі державою, де за публікацію карикатур на пророка Магомета журналіст потрапляє до в’язниці.