Президент Росії Володимир Путін учора надвечір з дводенним візитом прибув до Болгарії. Офіційна причина — відкриття Року Росії в Болгарії та святкування 130–ї річниці визволення Болгарії з турецької неволі, справжня — переговори та ціни на енергоносії: газу, нафти та пального для АЕС.
Традиційні симпатії болгар до Росії випаровуються пропорційно зростанню цін на російські енергоносії. Вчора перед прибуттям Путіна столиця країни Софія була прикрашена плакатами «Putin go home».
Болгарія, ймовірно, буде останньою країною, котру Путін відвідав як президент, і першою, в якій він представить свого наступника — главу наглядової ради «Газпрому» Дмитра Медведєва. «Путін привіз із собою важку артилерію в енергетиці у ситуації, коли підписання угоди про прокладання газопроводу «Південний потік» дном Чорного моря опинилося під знаком запитання», — пише болгарська газета «Стандарт». Софія та Москва так і не домовилися стосовно прав власності на цю трубу. Болгарія вимагає контрольний пакет акцій за ту частину труби, яка проляже через її територіальні води та суходолом. «Південний потік» має за мету обійти територію України при поставках російського газу до Європи.
«Ви маєте шанс стати найбільшою транзитною країною на Балканах. Пропозицію такої ваги та масштабів Росія робить дуже зрідка і не кожному», — наголосив в інтерв’ю болгарській газеті «Труд» посол Росії в Болгарії Анатолій Потапов. Але прем’єр–міністр Болгарії Сергєй Станішев надалі вагається: «Жодна угода не може бути підписана за будь–яку ціну. Важливо, щоб Болгарія вбачала в ній, окрім геостратегічного, також хоч якийсь економічний інтерес».
Та все ж під час візиту Путіна будуть підписані дві угоди. Перша — про створення консорціуму, який будуватиме нафтопровід від болгарського порту Бургас до грецького Александруполіса. Болгарія і Греція будуть мати в ньому по 24,5 відсотка акцій, а за Росією залишається контрольний пакет — 51 відсоток. Друга угода — про будівництво росіянами другої болгарської АЕС, у місті Белена, із двома реакторами, кожен потужністю 1000 мегават. Перший реактор вступить у дію 2013 року, другий — 2014 року.