«Дельфінам свободу!», «Геть дельфінарії!» — під такими гаслами екологічні організації Києва вчора пікетували Мінприроди. Екологи вимагають припинити видачу дозволів комерційним фірмам на вилов занесених до Червоної книги дельфінів. Зокрема, Мінприроди має виробити низку нових правил з вилову та реабілітації поранених і хворих тварин. «Деякі комерційні організації України, наприклад, ТОВ «Нерум», «Життя моря», «Лівадійський дельфінарій», «Океанаріум Аквамарин» отримали дозвіл на вилов хворих дельфінів. Насправді ж виловлюють здорових тварин, яких використовують у комерційних цілях або продають за кордон. Жодного контролю з боку Мінприроди України за цим процесом немає», — пояснює директор Київського еколого–культурного центру Володимир Борейко. Як додає пан Борейко, екологи довго не могли спіймати браконьєрів на гарячому. Нарешті їм це вдалося, і вони мають конкретні докази і документи такого беззаконня. Лише в 2007 році фірмачам було видано 24 дозволи на відлов дельфінів.
Доведено, що перебування в басейнах надзвичайно шкідливе для цих тварин. Чистота підтримується за допомогою їдких хімікатів, через хлор дельфіни сліпнуть, у них облазить шкіра. Крім того у дельфінаріях тваринам перед виступом недодають до 60 відсотків їжі, аби вони краще виконували трюки. Голод та утримання наодинці — звичайні методи дресирування, розповідають екологи.
Володимир Борейко додав, що утримання дельфінів у розважальних комплексах — аморальна річ, заборонена в багатьох країнах світу — Бразилії, Англії, у більшості штатів США. В Україні ж, навпаки, відкриваються нові дельфінарії, які, за даними експертів, дають прибуток більший, ніж усі цирки світу. Зокрема, новий дельфінарій планують відкрити в центрі Харкова. Його будівництво вже розпочалося, але чи буде воно завершене, поки що невідомо. Принаймні екологи обіцяють протестувати проти будівництва. Адже мегаполіс і дельфіни, які звикли до звукоізоляції в природних умовах, — зовсім несумісні.
Ольга ГЛАДКОВСЬКА