Поезія проти юстиції

16.01.2008

Цей випадок, що стався ще 7 липня 2004 року в селі Сокілець Козятинського району й довкола якого закрутилася кількарічна судова тяганина, міг бути й не вартий уваги преси. Та наслідки, які він потягнув, вийшли далеко за межі дріб’язкового інциденту.

 

Того дня мешканець Сокільця Петро Зарицький (до слова, заступник редактора районної газети і добре знаний на Вінниччині поет, член Спілки письменників) помітив, як на подвір’я зайшов місцевий восьмикласник Андрій Н., вхопив за руку його повнолітню падчерку і повів за хату. Господар вибіг надвір і вчасно зашкодив недвозначному наміру підлітка, який уже встиг скинути свої шорти і напівроздягнути дівчину (самостійно чинити опір вона не могла, тому що страждає затримкою психічного розвитку і визнана інвалідом другої групи). Зарицький відтягнув нападника від потенційної жертви і, оскільки хлопець намагався втекти, скрутив йому за спиною руки, вивів на вулицю і погукав сусідів. Через лічені хвилини він при свідках передав зловмисника родичам, звернувши увагу на його негідну поведінку, і вважав на цьому конфліктну ситуацію вичерпаною.

Але так не вважала інша сторона. Через день батьки помістили хлопця в лікарню і звернулись у міліцію з проханням порушити кримінальну справу, бо Зарицький, мовляв, завдав їхньому синові тілесних ушкоджень. Міліція відмовила, тож батьки подали заяву до Козятинського міськрайсуду, намагаючись довести вину поета в порядку приватного обвинувачення. Процес тривав довго і закінчився в липні наступного року... обвинувальним вироком. За умисне заподіяння легкого тілесного ушкодження (кілька саден і синець) пана Зарицького засуджено до двохсот годин громадських робіт й стягнуто три тисячі гривень.

Однак Апеляційний суд області скасував вирок і закрив провадження у справі, відзначивши, що умисне легке тілесне ушкодження, вчинене в ході затримання злочинця, не є кримінально караним (а неправомірна поведінка Андрія Н. сумнівів у суду не викликала).

Відтак пан Зарицький вирішив домагатися через суд відшкодування завданої йому моральної шкоди і виставляє суму в 50 тисяч гривень. Відповідачем виступає держава Україна, від імені якої діяв районний суддя. Щоправда, відстояти честь і гідність та стягнути кошти виявилося набагато важче. Процес тягнувся довго, позивачу — замість того, щоб писати вірші і видавати нові книжки, — довелося понад два роки оббивати пороги спершу судів різної інстанції, потім — органів виконавчої служби.

Лише на новий 2008 рік Держ­казначейство перерахувало позивачу три тисячі гривень — на такому розмірі відшкодування врешті–решт зупинилося правосуддя. Щоправда, як сказав кореспонденту «УМ» Петро Зарицький, суть справи не в сумі (він планує передати гроші на церкву), а в принципі: йому вдалося відстояти власну правоту в тяганині з могутнім державним органом.

  • «Термінатор» згадав усе

    Через тиждень після свого призначення на посаду Генерального прокурора Юрій Луценко відвідав камеру №158 у Лук’янівському СІЗО (площею у дев’ять метрів квадратних), в якій він «відсидів» майже півтора року в часи режиму Януковича. >>

  • Кримінальний талант

    Чотири роки тому 18-річний Артур Самарін виїхав з України до Америки за програмою «Робота та подорож». У рідний Херсон хлопець повертатися не планував, тому склав свій хитромудрий план втілення в життя своєї «американської мрії». >>

  • Шанс для невинних

    Законопроект «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо забезпечення засудженим за особливо тяжкі злочини права на правосудний вирок» уже давно готовий до другого читання у сесійній залі Верховної Ради України. Але вже кілька місяців у народних обранців руки не доходять до того, щоб поставити його на вирішальне голосування. Незважаючи на те, що Європейський суд з прав людини послідовно виносить рішення не на користь держави Україна, за які, до того ж, розплачуються не судді, а ми, платники податків. >>

  • «Хорте», тримайся!

    Суддя Ірина Курбатова більше двох годин читала текст вироку активісту Юрію Павленку (на прізвисько «Хорт»). У результаті, за «організацію та участь у масових заворушеннях під Вінницькою ОДА 6 грудня 2014 року» майданівець Павленко отримав чотири роки й шість місяців позбавлення волі. Він також має компенсувати судові витрати — 10 тис. грн. >>