Урядова комісія із розслідування причин аварій на орендному підприємстві «Шахта імені Засядька» завершила складання акта розслідування. «Ми не могли погодитись із тим, що причиною трагедії на шахті є лише стихія, тому провели додаткове розслідування, — повідомив голова комісії, перший віце–прем’єр–міністр Олександр Турчинов. — Це безпрецедентна аварія в історії України, під час якої загинуло 107 гірників. І ми не будемо робити реверанси перед тими, хто порушив або не виконав своїх функціональних обов’язків. Таких посадовців в акті визначено 11 осіб».
Як пояснив «УМ» член Державної комісії зі з’ясування причин аварії на шахті імені Засядька Михайло Волинець, йдеться про посадовців найвищого рівня. Зокрема, держкомісія пропонує розглянути питання щодо доцільності перебування на займаних посадах директора шахти Ігоря Єфремова та керівника гірничо–рятувальної служби Сергія Смоланова. Окрім того, категорично пропонується звільнити трьох керівників видобувних дільниць, заступника директора шахти з питань охорони праці та головного інженера копальні. Також буде переглянуто доцільність перебування на посадах й інших керівників — як на самій шахті, так і в гірничо–рятувальній службі. Втім той факт, що вже орієнтовно визначено, чиї голови «полетять» після трагедії, не означає, що роботу комісії можна вважати завершеною. За словами Михайла Волинця, ситуація щодо шахти непроста: є низка доручень глави уряду Юлії Тимошенко, зокрема й щодо посилення заходів безпеки на копальні (приміром, копальню планують оснастити спеціальними приладами–самописцями з «чорними скриньками» — на зразок тих, що встановлюють у літаках), виплат компенсацій родинам загиблих і постраждалих гірників. Наразі ж шахта працює, але контроль за дотриманням безпеки, зазначає пан Михайло, тут найсуворіший. Інспектори ведуть нагляд за роботою копальні щодоби.
На думку Олександра Турчинова, питання ведення робіт у шахтах, небезпечних за газовим фактором, на глибинах понад 1000 метрів надзвичайно важливі для держави. «Ми маємо зробити все можливе на рівні Мінвуглепрому, профільної науки, державного нагляду для того, щоб нарешті дійти єдиної версії аварії на шахті. Перш за все — для того, щоб уникнути подібних аварій у майбутньому», — підкреслив він. І пообіцяв, що всі попередні доручення уряду щодо вирішення соціальних проблем потерпілих та членів їхніх родин мають бути, безумовно, виконані.
Міський голова Донецька Олександр Лук’янченко повідомив у вівторок журналістам, що місцева влада виконала вже близько 60 відсотків доручень щодо допомоги родинам шахтарів. Водночас він назвав «випередженням подій» інформацію про те, що вже названо винних в аваріях, які сталися 18 листопада, 1–го і 2-го грудня минулого року: «У складі комісії є мій заступник Геннадій Гришин. Він мене ще не інформував про те, що визначено винних в аварії». Керівник міста каже, що припинення видобутку вугілля на найбільшій у Донецьку шахті обернулося втратами для місцевого бюджету і позначилося на роботі інших підприємств. Зокрема, ВАТ «Донецьккокс» — через дефіцит вугілля марки «Ж» (саме таке видобувалося на шахті імені Засядька) — вирішило зупинити дві коксові батареї.