Насамперед уряд має намір врегулювати зобов’язання держави і самої шахти імені Засядька з постраждалими гірниками та родинами загиблих. За кошт шахти імені Засядька сім’ї загиблих і постраждалих шахтарів мають отримати нове житло. «Необхідно створити реєстр усіх без винятку сімей, які потребують помешкання або проведення ремонту, скласти кошторис, шахта візьме позику, а уряд сприятиме, щоб вона змогла отримати довгостроковий кредит», — наголосила Юлія Тимошенко на спеціальній нараді урядової комісії з розслідування причин аварії на шахті.
Окрім того, на засіданні Кабінету Міністрів Тимошенко запевнила, що вирішення проблеми з безпекою видобутку вугілля стане пріоритетним завданням. «Рішення стосуватимуться правового врегулювання процесів оздоровлення шахтарів і їхніх сімей, пенсійного та житлового забезпечення. Першочерговими стануть і законопроекти щодо реформування вугільної галузі, а також підвищення престижності шахтарської праці та її безпеки», — наголосила Прем’єрка.
Для втілення у життя останнього пункту уряд наполягає на впровадженні у цьому році уніфікованої телекомунікаційної автоматизованої системи управління. Інформаційно–керуюча система, або система диспетчерського контролю УТАС, — єдина в Україні, яка за допомогою підземних та поверхневих датчиків здатна запобігти вибухам, пожежам та аваріям.
На нараді голова Держгірпромнагляду Сергій Сторчак наголосив, що у бюджеті на 2008 рік Кабмін виділив 70 мільйонів гривень для впровадження системи УТАС на п’яти шахтах. Наразі нею обладнано лише чотирнадцять. За його словами, попередній уряд теж виділяв кошти, проте Мінвуглепром виступав проти впровадження УТАС, а тому система так і не запрацювала. Тепер, чи потрапляли за призначенням кошти, виділені попереднім урядом для впровадження УТАС, перевірить Контрольно–ревізійне управління.
Необхідність контролю за безпекою людських життів під землею підтвердив і міністр вугільної промисловості Віктор Полтавець. Звітуючи про розслідування причин вибухів, він зазначив, що ними могла бути висока і раптова загазованість, яка виникла з чадних виділень великої кількості метану. А голова Держпромгірнагляду Сергій Сторчак додав, що однією з причин став саме недостатній моніторинг рівня концентрації метану і безпеки електроустаткування. Тож у перспективі УТАС планують ввести на всіх шахтах, створивши централізоване управління копальнями.
Водночас Віктор Полтавець не зміг відповісти на запитання, чи могло призвести до вибуху високе навантаження шахти через інтенсивність праці. Це стане відомо лише після приїзду в Україну польських експертів. 26 грудня управлінню Держгірпромнагляду у Донецькій області стало відомо про несанкціонований видобуток вугілля. Тому Держгіпромнагляд таки вважає за доцільне переглянути договір з орендарями підприємства «Шахта імені Засядька». «Орендна форма власності не забезпечує належного рівня промислової безпеки і проведення гірничих робіт», — додав Сергій Сторчак.