30 грудня президент Білорусі Олександр Лукашенко запровадив нову новорічну політичну моду — погрожувати послам. Так, він пообіцяв «викинути» з країни американського амбасадора Карен Стюард, якщо Сполучені Штати запровадять більш жорсткі санкції проти Білорусі. Також Лукашенко настрахав, що Білорусь обходитиметься надалі в розрахунках із зовнішніми партнерами без американського долара: «Ми вже зараз запасаємося єнами та юанями, а можемо і на євро перейти».
Треба згадати, що 15 листопада були заморожені на території США рахунки державного концерну «Бєлнафтохім». Тоді амбасадор США скликала прес–конференцію, на якій заявила, що заблоковані рахунки «Бєлнафтохіму» — «не останні санкції для офіційного Мінська» й білоруська влада буде й надалі покарана Вашингтоном за порушення прав людини та переслідування опозиції. Як бачимо, Лукашенко спромігся на відповідь аж через місяць. Причому відповідь пролунала у вельми несподіваній обстановці.
Саме 30 грудня білоруський керманич відвідував дитяче «SOS–містечко» і чомусь після спілкування з дітьми відчув потяг до дипломатичної риторики. «Американський посол займається не своїми проблемами, ходить на опозиційні тусовки і заявляє про можливість запровадження економічних санкцій проти Білорусі», — констатував Лукашенко. Після цього пролунала погроза «викинути» Карен Стюард із Білорусі.
Політологи звернули увагу на те, що антиамериканська риторика в Лукашенка активізувалася після отримання велетенського кредиту від Москви. «До переговорів із Путіним білоруський президент не дозволяв собі таких висловлювань у бік США. Це означає, що в білорусько–російських відносинах відбувається щось таке, про що ми не знаємо», — каже експерт із міжнародних відносин Андрій Фьодоров. Водночас опозиційний лідер країни Олександр Мілінкевич у розмові з журналістом «УМ» висловив упевненість, що грубі висловлювання Лукашенка не стануть Вашингтону пересторогою для посилення тиску на Мінськ. «Вимоги демократичних реформ — це не примха посла, а цілеспрямована політика Білого дому», — резюмує Мілінкевич.