Що б там учені не казали про парниковий ефект і загрозу глобального потепління, але правдивість «метеопрогнозу», чітко зафіксованого в українському фольклорі, важко заперечувати. Народ каже: «Холодно, неначе перед Різдвом», і от вам, будь ласка! Морозець почав пощипувати щічки ще в грудні, але не так агресивно, як у перші січневі дні. Учора ж уранці дітлахи (дехто — з дорослими) вже ковзали по крижаній поверхні чималого озера неподалік мого будинку, а рибалки длубали лід на Дніпрі і чатували на улов...
Як розповіла «УМ» начальник відділу метеопрогнозів українського Гідрометцентру Людмила Савченко, відчутне похолодання пов’язане з просуванням потужного антициклону. Незважаючи на те, що центр області з підвищеним тиском повітря перебуває далеко за межами нашої країни (десь біля Архангельська), східні вітри донесли до України маси крижаного арктичного повітря. Як зазначає Людмила Савченко, перші в цьому році сильні морози вже встигли заявити про себе на лівобережжі. У ніч на друге січня температура повітря на Харківщині та Луганщині становила до 20 градусів нижче нуля. У Києві, для порівняння, стовпчик термометра застиг на позначці 10 зі знаком мінус.
Як обіцяє Гідрометцентр, найближчими днями морози будуть міцнішими. Протягом 3—6 січня на більшості території нічна температура повітря становитиме 13—19 градусів морозу, на сході — до 24 нижче нуля. Удень температура «підповзатиме» до 7—12 градусів морозу, на сході — до 16 морозу. У південних регіонах буде трохи тепліше: 8—13 градусів з позначкою мінус уночі та 3—9 морозу вдень. Вітер східний, 15—20 метрів за секунду. В Одесі, Криму й Приазов’ї — пориви вітру 25—30 метрів за секунду. Відповідно, на морі слід чекати штормову погоду. На Азовському морі висота хвиль становитиме 2—3 метри, на Чорному морі — 3—5 метрів.
Можливо, на Різдво по всій Україні (крім сходу) почне валити сніг. Але синоптики у цьому не впевнені — зимова погода надто мінлива, щоб фахівці могли дати точний прогноз на такий термін.