Парламент Сербії — Скупщина — позавчора на вечірньому надзвичайному засіданні у присутності президента Бориса Тадича та прем’єр–міністра Воїслава Коштуніци проголосував резолюцію, якою зобов’язує офіційні сербські особи жодним чином не погоджуватися на незалежність Косова та не співпрацювати з НАТО у питанні підтримки Альянсом сепаратистів Косова. За резолюцію проголосували 220 з 250 депутатів парламенту, 14 — «проти». Сербія змушена буде «переглянути» свої дипломатичні відносини з тими західними країнами, які визнають державність Косова, йдеться у резолюції.
Скупщина наголошує, що оскільки НАТО підтримує незалежність Косова, то Сербія повинна залишатися за межами цього блоку. Сербія також відмовиться вступити до ЄС, якщо Союз визнає Косово. Белград також висловився проти введення до Косова 1800–особового поліцейського контингенту ЄС, доки не визначиться остаточний статус провінції і доки не буде на те відповідної згоди Ради безпеки ООН. Про це заявив на засіданні парламенту прем’єр–міністр Коштуніца. «США відкрито пішли на руйнацію існуючого міжнародного порядку», — резюмував він, відзначивши лобістські зусилля Вашингтона, спрямовані на підтримку незалежницьких устремлінь косовських албанців. Прозахідний президент Борис Тадич натомість заявив під час дебатів перед прийняттям резолюції, що Сербія ніколи не визнає незалежності Косова, але «не відмовиться від свого європейського майбутнього».
У резолюції наголошується, що парламент Сербії проголосить незаконними і такими, що суперечать Конституції та законам Сербії, будь–які міжнародні рішення, якими визнається незалежність Косова. Парламент також зобов’язується проголосити військовий нейтралітет Сербії щодо всіх існуючих військових союзів, але це рішення має бути затверджене на референдумі.
А ТИМ ЧАСОМ
Росія, яка залишається єдиною опорою Сербії в боротьбі проти надання незалежності Косову, намагається отримати вигоду від такої позиції. Російський уряд запропонував Белграду мільярд євро за контрольний пакет акцій провідної державної енергетичної компанії «Нафтова промисловість Сербії» (НПС), повідомляє сербська газета «Бліц». Півмільярда євро будуть виплачені готівкою, інша половина — у вигляді інвестицій в НПС. Якщо уряд Сербії погодиться на пропозицію, а за теперішньої політичної ситуації він не має іншого вибору, то росіяни будуть домінувати на ринку пального Сербії. Російська компанія «Лукойл» уже має 150 автозаправок у цій країні і за їхньою кількістю є другою після НПС.