Ще на початку листопада Національний банк Білорусі встановив такий курс: 2152 рублі за один американський долар. Наприкінці грудня долар подорожчав ще на два рублі. За даними агенції БелаПАН, за 10 місяців року курс білоруського рубля до долара впав на 0,51 відсотка. Гірше на теренах СНД у цьому сенсі лиш в Узбекистані — там грошова одиниця США зросла на 3,28 відсотка.
Ця картина щонайменше дивна на тлі постійних бадьорих рапортів уряду про покращення життя в країні. Виходить, насправді все не так і чудесно, адже курс долара — один з індикаторів кризових процесів у економіці.
«У нас велике від’ємне зовнішньоторговельне сальдо, — пояснює в розмові з «УМ» екс–голова Нацбанку Білорусі Станіслав Богданкевич. — Тобто ми купуємо більше, аніж продаємо. А розраховуватися за куплене треба валютою, якої, відповідно, катма. Саме цей чинник і сприяє падінню національної грошової одиниці».
Президент Олександр Лукашенко, схоже, нарешті теж зрозумів згубну тенденцію і на недавньому засіданні уряду вимагав підняти ціни на експортовану продукцію — «щоб заробляти більше». На що, як кажуть, віце–прем’єр Андрій Кобяков доволі емоційно пояснив президентові: «Сальдо можна намалювати позитивним, але від цього постраждають інші показники». Ці докази не спрацювали, і Лукашенко розпорядився підвищити ціни на низку товарів, які Білорусь продає за кордон.
Від’ємне сальдо — не єдина причина: економіка країни працює неефективно, говорить пан Богданкевич. На складах державних підприємств (а їх у Білорусі — переважна більшість) накопичилося чимало нереалізованої продукції, дуже багато дебіторських заборгованостей. «Проте Національний банк продовжує штучно стримувати девальвацію рубля. Сьогодні долар мусив би коштувати не 2 154 рублі, а 2500—3000», — підраховує Станіслав Богданкевич. На думку економістів, ситуація з нового року погіршуватиметься, зокрема у зв’язку з подорожчанням російських енергоносіїв.