Міжвідомча комісія з питань державних закупівель розпустила тендерні комітети замовників торгів — за зловживання державними коштами. Про це учора на прес–конференції повідомив представник цієї комісії, голова правління Тендерної палати України Володимир Лаба.
На сьогодні зафіксовано безліч фактів незаконних закупівель за державні кошти за завищеними цінами, лобіювання чиновниками «своїх» фірм, зрештою просто закупівлі неякісної продукції. «У багатьох випадках тендерні комітети діють у змові з учасниками закупівель, — розтлумачує схеми цих махінацій пан Лаба. — Тобто створюється штучне конкурентне коло учасників з метою в першу чергу наживи». Підсумок таких торгів — купується продукція та послуги за завищеними цінами. Як правило, неякісна продукція. Чи не найстрашнішим є те, що дуже часто жертвами таких торгів є діти, які споживають неякісні продукти харчування.
Загалом же Міжвідомча комісія з питань державних закупівель на сьогоднішній день зупинила близько 1300 процедур закупівель на суму понад 18 мільярдів гривень. «Тендерні комітети не те, що не економлять державні кошти, а й розпоряджаються на власний розсуд значними фінансовими потоками держави!» — каже пан Лаба. І наводить приклад — структурний підрозділ НАК «Нафтогаз України». Тут тендерний комітет мав здійснити закупівлю на 16 мільйонів гривень, але уклав договорів на 23 мільйони гривень!
Ще один типовий спосіб зловживань — задіяння так званих пов’язаних осіб. От, наприклад, в одній з лікарень Рівненської області: переможцем тендеру було визначено приватну фірму «Магістр», директором якої є особа під прізвищем Анемкова. Водночас головним лікарем є чоловік з прізвищем Анемков. Не виняток і Міністерство вугільної промисловості, яке придбало технологічне обладнання для приведення до вимог техніки безпеки однієї з шахт на 30 тисяч гривень. «Участь у тендері брали дві фірми, у яких одні й ті ж засновники, — коментує Володимир Степанович. — Вся процедура закупівлі була проведена таким чином, що ціни, за які було придбано це обладнання, було завищено на сотні тисяч гривень». Загалом же, за словами голови Тендерної палати, «відкати» при таких закупівлях становлять 10–15% від цінового масштабу оборудки, а в окремих випадках навіть 50 відстоків.
У розвінчуванні зловживань з’являється перешкода, на жаль, дуже типова для нашої держави: матеріали про порушення передаються в прокуратуру, але розгляд справ повсякчас гальмується. «Напевно, комусь дуже невигідно миттєво реагувати на такі матеріали, — пояснює Володимир Степанович. — Через таку затяжну реакцію правоохооронних органів ми прийняли рішення повторно направити всі матеріали до органів прокуратури, СБУ і МВС». Скільки сьогодні порушено кримінальних справ, пан Лаба конкренто сказати не зміг, проте назвав кілька найрезонансніших — у системі Міністерства оборони, «Енергоатому» і «Автодору».
Причин таких масових порушень за останній час кілька: зміна влади та кінець бюджетного року. «В кінці року масштабні суми коштів витрачаються чи не з молотка і терміново, щоб їх не забрали назад у бюджет, — каже пан Лаба. — Тому розпорядники навіть не звертають увагу на положення закону. Їм головне оформити необхідні документи, щоб миттєво використати бюджетні кошти».
Ярина МАТЧАК