Генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер заявив учора, що, незважаючи на ознаки поліпшення ситуації в Афганістані, сили Альянсу не будуть виведені з цієї країни найближчим часом. Водночас, каже він, НАТО не має наміру «перетворюватися на міжнародну поліцейську організацію». Схеффер перебував учора в Токіо для переговорів щодо невійськової участі Японії у міжнародній стабілізаційній місії в Афганістані. З 1 листопада Японія, яка постачала пальне військам антитерористичної коаліції, призупинила свою участь у місії. Опозиція в японському парламенті рішуче противиться відновленню цієї місії, тому парламентські дебати продовжено навіть на період новорічних свят.
Підвищена активність генсека НАТО пояснюється тим, що впродовж останнього тижня США наполегливо вимагають від європейських союзників по Альянсу збільшити військову присутність в Афганістані майже вдвічі. Зараз у Афганістані перебувають 41 тисяча військовослужбовців НАТО, з них 26 тисяч — зі США, але їх не вистачає для придушення опору Талібану. Розбіжності між США та європейцями Альянсу набрали таких масштабів, що загрожують єдності та навіть самому існуванню НАТО.
З огляду на це, вчора у столиці Шотландії — Единбурзі — відбувся міні–саміт НАТО за участю міністра оборони США Роберта Гейтса та восьми його європейських колег з країн, війська яких задіяні в стабілізаційній місії в Афганістані. Виступаючи в Конгресі США перед відбуттям до Единбурга, глава Пентагону сказав образно: «Я не готовий дозволити НАТО в цей момент зірватися з афганського гачка».
Військовий оглядач Бі–Бі–Сі висловлює сумнів, що волання Пентагону про допомогу знайдуть відгук у європейських столицях. Учасникам міні–саміту НАТО в Единбурзі вдалося домовитися про попередній план дій в Афганістані поки тільки на три–п’ять наступних років.