На справжню акцію непокори піднялись мешканці села Демівка Чечельницького району на Вінниччині, коли побачили, як до колишнього містечка розформованої військової частини, розташованого на території сільської ради, пішли три автомашини з підозрілим вантажем. Дві з них безперешкодно проїхали і розвантажились, третю селяни затримали. З’ясувалося, що вона належить управлінню надзвичайних ситуацій, а в кузові її були непридатні для використання отрутохімікати. От тоді й спалахнув справжній бунт: небезпечну машину не віддали, а самі люди піднялись цілою громадою, погрожуючи перекрити сусідню автомагістраль, якщо отрутохімікати не заберуть назад.
Розбурхані пристрасті примусили і місцеву, і обласну владу піти назустріч «бунтівникам» і почасти задовольнити їхні вимоги, хоча в ситуації нічого екстраординарного не було. Річ у тім, що співробітники управління надзвичайних ситуацій в іншому селі проводили планові роботи з перезатарювання вмісту розваленого хімскладу. А оскільки в приміщенні впала стеля, то залишати там пестициди не було можливості. Тоді прийняли рішення 15 тонн небезпечних речовин перемістити до тимчасового хімічного складу в підземному бетонованому ангарі ліквідованої військової частини, де вже тривалий час зберігалося близько 250 тонн аналогічних відходів. Цікаво, що військовики «відступали» з–під Демівки з таким поспіхом, що ангари від техніки досі залишились без визначеного власника.
«Досить, нам більше не треба!» — заявили демівчани і зажадали, щоб отруту забрали. Спершу «свіжих» п’ятнадцять тонн, а потім поступово ліквідували весь безгоспний склад. Щоправда, утилізація пестицидів — річ дуже недешева: на вантаж нинішніх трьох спірних автомашин знадобиться близько 190 тисяч гривень. Ці кошти знайшлися в позапланових надходженнях цільового фонду охорони навколишнього природного середовища.
Що ж стосується решти хімікатів, то їхнє майбутнє так і залишається непевним. Загалом в області зберігається понад тисячу тонн непридатних до використання пестицидів, для технологічного знищення яких потрібно до 13 мільйонів гривень. За один рік утилізується в середньому від 30 до 50 тонн, що надзвичайно мало.
Як запевнив «УМ» заступник начальника управління екології і природних ресурів в області Іван Українець, жодної загрози проникнення в підземні води отрути з демівського бетонного «бункера» немає.