13 грудня у Центральному державному архіві–музеї літератури і мистецтва України відкриється документальна виставка «Скарби, повернуті народу України». Тут лише два дні демонструватимуть частину архівних матеріалів, які зусиллями Державної служби контролю за переміщенням державних цінностей через кордон України були повернуті на Батьківщину впродовж 1993—2006 років. Експозицію планують відвідати Президент Віктор Ющенко, міністр культури і туризму, керівники інших міністерств та відомств.
«Перлиною виставки буде Острозька Біблія, надрукована ще в 1581 році Іваном Федоровим у місті Острог, — розповідає Ольга Музичук, директор Центрального державного історичного архіву України. — Також відвідувачі зможуть оглянути цінні документи з архіву родини Скоропадських, їхні фотоальбоми, матеріали зі службової діяльності». За словами пані Музичук, ці документи — одні з останніх надходжень до Державного історичного архіву. «Документи з родинного фонду Скоропадських надійшли до нас з Інституту ім. Липинського, що у Флоренції. А це — 300 кілограмів цінних документів!». Також серед віднайдених за кордоном цінностей, відвідувачам покажуть архіви письменника Івана Багряного, кінорежисера Олександра Довженка, письменника–дисидента Віктора Некрасова та інших діячів.
За словами Владислава Корні–єнка, голови Державної служби контролю за переміщенням державних цінностей через держкордон України, повернення матеріалів, що експонуватимуться на виставці, забирає багато часу і є нелегким процесом. «Спочатку проводимо науково–дослідницький опис віднайденої за кордоном цінності, — розповідає пан Корнієнко. — Далі існує ще юридичний аспект справи, тобто встановлення причини появи українських скарбів на території іншої країни».
Роботи в українських науковців — хоч відбавляй, адже вітчизняні скарби розкидані по цілому світу! Так старовинні документи знаходять у Франції, Росії, Словаччині, США, Бразилії, Німеччині і навіть у Великобританії. Велику частину знайденого науковцями вдається повернути на Україну, але ж існують цінності, які так і не потрапили в державний архів. «Як приклад, низка архівних документів кримськотатарського походження, вивезених у Росію з Криму, — твердить Владислав Корнієнко. — Їх нам так і не вдалося повернути. Наразі матеріали зберігаються в одному з музеїв Санкт–Петербурга». Як зазначив пан Корнієнко, сьогодні існує чимало звернень до російської сторони щодо повернення окремих українських цінностей. Зокрема, є й особисті звернення від Віктора Ющенка.