«Українська культура — як українська жінка. Основна проблема — недофінансування», — сумно пожартував керівник програми «Музеї України» Віктор Тригуб на прес-конференції, що відбулася в Музеї гетьманства на Подолі. Вищезгадана програма була започаткована торік. Мета цієї програми — підтримка українських музеїв. Як зазначив Віктор Тригуб, основне завдання, яке поставили перед собою ініціатори акції, — це відродити славну традицію відвідування музеїв та підняти музейну справу на європейський рівень. Шефство над програмою взяло Азово-Чорноморське козацтво на чолі з отаманом Петром Аброскіним.
Нині в Україні існує 550 офіційно зареєстрованих музеїв. Лишень уявіть собі: коли щодня відвідувати бодай по одному — вистачило б майже на два роки! Але чи в кожен із них, скажемо відверто, хотілося б піти? У більшості з них роками не оновлювалися експозиції, а методики їх оформлення уже самі можуть бути музейними експонатами. Бо коли навіть у столичних музеях виставлені реліквії, підписані друкарською машинкою на пожовтілих листках паперу, то що казати про провінційні? І це в еру комп'ютерів! Не секрет і те, що чимало експонатів лежать у підвалах, бо у тісних залах виставити все нереально, та й «зайвих» грошей на їх реставрацію нема. Адже за умов хронічного недофінансування музейних працівників цікавлять зовсім інші проблеми: приміром, як провести сигналізацію, щоб зберегти експонати, та натопити в залах, аби волога і холоднеча не доконали те, що зберігалось віками.
Як повідомила директор Яготинського державного історичного музею Лідія Димченко, торік державна обладміністрація виділила 160 тисяч гривень на підтримку закладу. Але це мізер для музею, який має аж 14 залів!
Тому організатори акції дуже сподіваються, що постійне нагадування народним депутатам, головам держадміністрацій та бізнесменам про наші скарбниці та їх небайдужість і підтримка дозволять зробити музейну справу прибутковим бізнесом, як у розвинених країнах Заходу. Для цього й надалі в рамках програми організовуватимуться прес-конференції, де керівники музеїв нарешті матимуть змогу бути почутими разом зі своїми проблемами.
Ірина ПОДКОВСЬКА.