Російські історики позавчора заанонсували проект «Історія Сталінізму», який має «допомогти зрозуміти історичне значення для Росії Йосипа Сталіна». Упродовж трьох наступних років планується видати 100 томів історичних розвідок. Перші п’ять книг побачили світ минулого тижня.
«До цього часу не було здійснено правового засудження сталінського терору, всіх злочинів радянської системи. Ми не особливо переймалися тим, щоб аналізувати ту криваву бійню та її спадщину», — пояснив один із керівників проекту історик Микита Петров. — Росіяни повинні зрозуміти і засудити сталінські злочини, якщо вони хочуть зберегти демократичні процеси, які ми започаткували 1991 року після розпаду СРСР».
Проект істориків є своєрідним викликом президенту Володимиру Путіну, який упродовж свого президентства почав згортати демократичні досягнення Росії, відновив радянські символи та намагався применшити негативне сприйняття Сталіна, зазначає «Ассошіейтед пресс». У червні цього року на з’їзді вчителів історії Путін заявив, що сталінські чистки були одним із найпохмуріших епізодів радянської ери, але Росія не повинна почуватися винною з цього приводу, бо «в інших країнах траплялися ще жахливіші речі». У новому російському підручнику історії, який був схвалений Кремлем, Сталін змальовується як успішний керівник. Тож і не дивно, що під час проведеного місяць тому опитування молодих волгоградців стосовно того, хто був найкращим правителем у Росії за останні 100 років, третина респондентів відповіла, що Сталін, а 25 відсотків — що Путін.