Лише вчора, проаналізувавши дані міжнародних спостерігачів за виборами до Державної Думи Росії, Європейський Союз дійшов висновку: вибори не відповідали міжнародним стандартам. Як ідеться в заяві Португалії — держави, яка зараз головує в Союзі, — «ЄС стурбований численними доповідями і заявами про обмеження ЗМІ, а також утиском опозиційних партій і неурядових організацій напередодні виборів та в день голосування». Одним з найрізкіших критиків є Польща. «Ми в Європі не повинні замовчувати такі ситуації, при яких порушуються певні демократичні стандарти», — цитує БіБіСі прем’єрміністра Польщі Дональда Туска. Та навіть толерантний до Путіна італійський прем’єр Романо Проді днями, зателефонувавши президенту Росії, щоб привітати з перемогою «єдиноросів» на виборах, закликав Кремль «прояснити Європі результати виборів».
«Прояснення» прагне і нечисленна думаюча опозиція в самій Росії. Втім усвідомлюючи цілковиту безнадійність цих «справедливих поривів». Провідний науковий співробітник Інституту географії РАН Дмитро Орєшкін переконаний: виборчий «доробок» «Єдиної Росії» незаконно завищений, насправді ця політична сила набрала приблизно на 20 відсотків голосів менше, ніж оголошені ЦВК попередні 64%. «У регіонах перестаралися з фальсифікаціями і відтак приписали аж таку цифру», — цитує Орєшкіна «Нєзавісімая газєта». Приблизно такої ж думки керівник фонду «Індем» Георгій Сатаров. За його підрахунками, «Справедлива Росія» взагалі в Думу не пройшла. «Влада пустила її в парламент лишень для того, щоб вона змогла надати більшої легітимності президентським виборам, висунувши свого кандидата у 2008 році», — каже Сатаров «Нєзавісімой газєтє».
Порушення під час кампанії та в день голосування зафіксувала не лише демопозиція, вплив якої у суспільстві, на жаль, катастрофічно малий, а й парламентська опозиція — Компартія. Так, спостерігачі від КПРФ — а їх було близько 300 тисяч осіб — зафіксували в день виборів понад 10 тисяч порушень, передає сайт NEWSru.com. Це і добре відомі українцям з легендарних виборів2004 «каруселі» з «печивом», і вкидання в урни «зайвих» бюлетенів, і підкуп виборців —грошима та «проднаборами». Низку скарг із цього приводу комуністи подали до ЦВК. І допоки ці скарги не будуть розглянуті, Центрвиборчком не має права оголосити офіційні результати виборів. Нагадаємо, що у понеділок ЦВК РФ обіцяла оголосити остаточні результати 8 грудня. Утім, як доречно зазначає газета «Московскій комсомолєц», у Страсбурзькому суді роками лежить позов КПРФ та «Яблука» з вимогою відмінити результати ще виборів2003 внаслідок грубих порушень під час процесу голосування та самої кампанії.
А ТИМ ЧАСОМ...
План Путіна — план народу?
Триває пошук підходящого для Володимира Путіна статусу, в якому він міг би, не будучи номінально президентом, і після виборів 2008 року керувати країною. Запущено в маси пробну кулю — визнати його національним лідером. І тут уже в гру вступила різна соціологія — «придворна» і менш пристрасна до Кремля. Згідно з опитуванням Всеросійського центру вивчення громадської думки, 60 відсотків громадян РФ цілковито схвалюють ідею визнати Путіна національним лідером. А от незалежний соціологічний «Левадацентр» отримав інші результати досліджень — цілковито «одобрямсів» він нарахував лише 17%. За висновками «Левадацентру», 30% росіян категорично проти надання сьогоднішньому президентові такого статусу. А 27% готові всетаки бачити Путіна національним лідером, але тільки в тому разі, якщо цей статус буде закріплено в Конституції або схвалено на всенародному референдумі.