Парламентські вибори, які відбулися у неділю в Хорватії, наразі не виявили чіткого переможця. Кожна з двох провідних політичних партій країни — правлячий правий Хорватський демократичний союз (ХДС) та опозиційна Соціалдемократична партія (СДП) заявляє про свою перемогу. За оприлюдненими вчора попередніми даними, ХДС на чолі з прем’єрміністром Іво Санадером здобув 61 депутатське місце, а СДП — 56. До парламенту потрапили ще шість малих політичних партій, кожна з яких набрала від одного до восьми мандатів. Вісім мандатів належать третій за впливовістю політичній силі країни — Хорватській селянській партії.
Виборча система Хорватії дуже складна і така, що намагається врахувати інтереси всіх національних меншин і громадян Хорватії, які мешкають за кордоном. І власне хорватська турбота про співвітчизників могла б стати найкращим прикладом для України, яка фактично позбавила виборчого права мільйони наших заробітчан.
На виборчому закордонному окрузі мають право проголосувати більше 400 тисяч хорватів (приблизно 10 відсотків від загальної кількості виборців, які постійно чи тимчасово перебувають у різних країнах світу. За закордонним округом закріплено від п’яти до семи депутатських місць — залежно від явки виборців. І власне, ці депутатські мандати мають визначити переможця виборів. Станом на 13ту годину вчорашнього дня було підраховано більше половини голосів по закордонному округу. Результат: з великою перевагою — у 82 відсотки — лідирував ХДС. Тобто правляча партія збільшує відрив від соціалдемократів і отримує реальний шанс на право формувати новий уряд.
Шанси ХДС залишитися при владі кращі також з огляду на те, що лідер Хорватської селянської партії Йосип Фрішчич учора заявив, що перші переговори про створення коаліції проведе власне з Санадером. Хорватські політичні оглядачі вважають, що до демократів також приєднаються депутати, які пройшли до парламенту за квотами для національних меншин.
Незалежно від того, хто створить новий уряд, мало що зміниться у житті пересічних хорватів, бо дві провідні політичні сили країни мають практично ідентичні програми та плани наступних дій: вступ країни 2008 року до НАТО та 2009 року — до ЄС, інтенсивний розвиток економіки та сільського господарства, поліпшення добробуту громадян. Хіба що ХДС більш орієнтований на розвиток вільного ринку, ніж соціалдемократи.