Європейська автоматична космічна станція «Марс експрес», яка перебуває на орбіті Марса, виявила на цій планеті воду. Як заявили вчора вчені з Європейського космічного агентства, вода у вигляді льоду є на Південному полюсі Червоної планети. На думку низки науковців, ця знахідка збільшує шанси все-таки знайти життя на Марсі.
Європейська міжпланетна станція була запущена 2 липня з космодрому Байконур на російській ракеті-носії «Союз». Автоматичний науковий модуль «Бігль-2» відокремився від станції 19 грудня. Пошук води в надрах найближчої до нас планети вели за допомогою потужного радара, здатного «бачити» на глибину до 5 км. Крім цього, станція вже провела тривимірну фотозйомку поверхні Марса для наступного складання докладної карти. Працюватиме «Марс експрес» ще два роки. Вартість проекту — 300 мільйонів євро.
* * *
Американський космічний робот «Спіріт», який висадився на поверхню Марса 3 січня і встиг передати серію фото Червоної планети, несподівано припинив зв'язок із Землею. Директор цього проекту НАСА Піт Тейсінгер учора заявив агенції «Франс Пресс»: «Ми маємо дуже серйозну аномалію на апараті». Ймовірно, що вийшло з ладу програмне забезпечення комп'ютера, який відповідав за зв'язок із Землею.
Вихід марсохода з ладу стався у надзвичайно непідходящий момент — сьогодні на протилежному боці Марса має здійснити посадку космічний зонд із таким самим апаратом — «Опортюніті». Вчені НАСА здійснять чергову спробу зв'язатися зі «Спірітом» не безпосередньо, а через два космічні кораблі, які обертаються навколо Марса. Марсіанською місією, яка коштувала НАСА 820 млн. доларів, передбачалося, що обидва роботи працюватимуть на сусідній планеті та передаватимуть дані на Землю щонайменше три місяці.