Делегація НАК «Нафтогаз України» була змушена перервати переговори з «Газпромом» щодо постачання «блакитного палива» до України на 2008—2010 роки і терміново повернутися до Києва.
Як повідомили «УМ» у пресслужбі компанії, таку ситуацію спричинила загроза блокування нашими податковими органами роботи НАК силовим шляхом і адміністративного арешту всієї документації. За наявною інформацією, податківці мотивують свої наміри існуванням непогашеної заборгованості «Нафтогазу» перед державним бюджетом у розмірі 89 млн. гривень.
Голова правління НАК Євген Бакулін у своєму коментарі підтвердив таку заборгованість і сказав, що виникла вона наприкінці першого кварталу минулого року, коли компанією керував Олександр Болкісєв. При цьому він додав, що зневажливе ставлення податківців до компанії саме під час надважливих для країни переговорів ставить під загрозу нормальні ділові стосунки «Нафтогазу України» з діловими партнерами та суттєво погіршує імідж України перед міжнародними інвесторами. Уже сьогодні позиції компанії на світовому ринку значно понизилися.
Загалом, починаючи з 2005 року, податковий тягар на газову галузь зростає в геометричній прогресії і нинішнього року сягне 20 млрд. гривень, тоді як, наприклад, у 2004 році він становив 5,7 млрд. грн. Таке прискорення унеможливлює повноцінний розвиток цієї галузі. Податкові зобов’язання мають бути зменшені з 30 відсотків до 11—12 від річного обороту компанії. Відповідне прохання керівництво компанії передало на розгляд Кабінету Міністрів. До речі, це звернення підтримав заступник голови секретаріату Президента Олександр Шлапак, який теж констатував надмірний податковий тиск на НАК.
Дивним здається інше: чому внутрішнє питання заборгованостей виникло саме під час остаточного узгодження схеми ціноутворення на газ із Росією, коли залишилося лише поставити підписи (дозвіл на це дав сам Президент України), і тоді, коли Прем’єрміністр, головний енергетичний менеджер країни Юрій Бойко і керівництво «Нафтогазу» перебували за межами держави. Та й сума в 89 млн. гривень при мільярдних оборотах компанії виглядає не дуже переконливою і такою , що значно поповнить бюджет.
На думку незалежних експертів газового ринку, за цим всім стоїть ніхто інший, як перший заступник послідовного уряду Януковича. Перша спроба подібного рейдерства кілька місяців тому була апробована на ДК «Укргазвидобування». Тоді ситуацію вдалося «розрулити», але, як нині виявилося, то була лише репетиція для головної атаки. Суть якої, за словами експертів, полягає у зміні впливу на фінансові потоки і контролю над всією газовою галуззю. І не дивно, що «лебедину пісню» у передостанній день перебування на посаді першого віцепрем’єра пан Азаров «заспівав» саме за відсутності свого боса і під час підписання середньострокової угоди з Росією.