Головний онколог України Ігор Щепотін, виступаючи на Всеукраїнській нараді головних лікарів обласних онкодиспансерів, не лише налякав аудиторію традиційно моторошною статистикою захворюваності наших співгромадян на рак, а й несподівано потішив колег інформацією про зменшення смертності українців від онкопатології. П’ять відсотків — прогрес ніби й не значний. Але в перерахунку на врятовані людські життя — вражаючі цифри. Особливо коли згадати, що в нашій країні щороку реєструють 160 тисяч нових випадків онкозахворювань.
«Протягом багатьох років разом із захворюваністю на онкопатології серед українців зростала і смертність від раку, — говорить професор Щепотін. — Це були катастрофічно високі показники! 41 відсоток пацієнтів помирали протягом року після встановлення діагнозу. Але протягом останніх трьох років ми спостерігаємо тенденцію до зменшення смертності населення від раку — сьогодні летальність онкохворих до року складає 36 відсотків».
Як наголошує пан Щепотін, гроші не є головним фактором покращення ситуації із захворювання. Позитивні зміни відбулися без виділення додаткових коштів із державного бюджету. Про те, кому й чому слід завдячувати за врятовані людські життя, читайте у вівторковому номері «УМ», на шпальті «Здоров’я». З матеріалу ви також дізнаєтеся, які зміни принесе українцям нова загальнодержавна програма з онкології; в яких українських містах з’являться потужні міжрегіональні онкоцентри, обладнані на найвищому рівні; коли хворий у Маріуполі буде отримувати з бюджету таку ж суму на своє лікування, що й мешканець столиці тощо.