Неординарний президент Венесуели Уго Чавес позавчора розпочав візит до Ірану, четвертий за останні два роки. Вже в перший день Чавес та його іранський колега Махмуд Ахмадінеджад зійшлися на думці, що їх поєднує спільна мета — протидія гегемонії США. «Ось дві братні країни, які об’єднані в єдиний кулак», — заявив Чавес. Щоправда, в минулі вихідні «спільний кулак» не спрацював на засіданні ОПЕК у Саудівській Аравії, де пропозиція Венесуели та Ірану про заміну долара в міжнародних розрахунках за нафту не була підтримана іншими членами ОПЕК.
У Тегерані Чавес повторив свою тезу, що падіння курсу долара є ознакою «занепаду американської імперії». Інші жарти Чавеса в Тегерані стосувалися... занепокоєння США з приводу іранських ядерних програм: «Як заявляє імперіалістична преса, я прибув сюди, щоб поглянути на атомну бомбу. І я її отримав тут. Якщо будь–хто стане мені на дорозі, то я запущу її». Офіційно ж Чавес повідомив про намір Венесуели розробляти власні програми в галузі ядерної енергетики й скористатися досвідом Ірану в цій галузі.
Утім у Тегерані не лише жартували. І Венесуела, і Іран відчувають серйозну міжнародну ізоляцію у зв’язку з більш ніж негативним ставленням офіційного Вашингтона до двох режимів. Тому в Тегерані два президенти–парії підписали «низку дійсно важливих для їхніх країн економічних угод, продемонструвавши тим самим світу, як малі нації можуть протистояти міжнародній гегемонії США», зазначає Венесуельська державна боліварська агенція новин. Починаючи з 2001 року, дві країни підписали понад 180 торговельних угод та інвестиційних зобов’язань загальною вартістю понад 20 млрд. доларів. Президенти попередили, що в разі нападу США на Іран чи Болівію світові ціни на нафту подвояться до рівня 200 доларів за барель.
Все можуть королі
Уго Чавес часом отримує гідну відповідь на свої «жарти». Під час нещодавнього іберійсько–американського саміту в Чилі він намагався перебити виступ прем’єр–міністра Іспанії, тоді присутній на саміті король Іспанії Хуан Карлос І не витримав і вигукнув на адресу Чавеса: «Чому б тобі не стулити пельку!» Ця груба фраза короля стала великим хітом в Іспанії — вона з’явилася на керамічних кухлях, футболках... і б’є рекорди на ринку мелодій для стільникових телефонів. Цей рингтон із задоволенням списують і опозиційно налаштовані студенти Венесуели.