У вівторок брати Капра–нови зібрали другу з чотирьох прес–конференцій, присвячених місячнику врятування культури від свавілля чиновників. Цього разу вони намагалися відповісти на символічне запитання: «В Україні горітимуть книжки?». Солідаризуватися в боротьбі за право бути культурними людьми в УНІАН прийшли письменниця Марія Матіос, президент Форуму видавців Олександра Коваль, менеджер мережі «Книжковий супермаркет» Костянтин Кліма–шенко, президент Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін, філософ Сергій Грабовський і відомий науковець та публіцист Максим Стріха. Кожен із них розповідав приголомшливі факти зі своїх галузей і всі разом думали, що робити зі 118–ю статтею бюджету України, в якій орендні засади для комерційних підприємств і закладів культури — однакові.
Стало відомо про наміри уряду, що, прикриваючись підготовкою до Євро–2012, з центру Києва виселяють зі своїх приміщень Інтитути філософії, літератури, сходознавства, мовознавства, мистецтвознавства, держави і права та інші установи НАНУ, а також книгарню «Наукова думка» в один хмарочос. На їхньому місці створюватимуть готельну інфраструктуру. Усі учасники зборів звернулися з листом до президента УЄФА Мішеля Платіні, щоб перенести місце проведення Євро–2012 — з метою уникнення руйнування нацкультури.
«На всю науку витрачається менше коштів, ніж на два футбольні клуби. При тому, що вони давно не наші, бо грають там усі, крім українців, — каже Максим Стріха. — А через років п’ять у нас із таким державним фінансуванням узагалі не буде науки, а руйнування будинків у Дніпропетровську — це тільки початок. Далі чекає ще гірше і значно масштабніше».
Столична влада опирається здоровому глузду, натякаючи, що всю цю «метушню» з культурою вигадав «прошарок людей, який не спроможний ні в чому конкурувати», натомість усім розказує про закони полонини. Марія Матіос каже, що в прямому розумінні спустилася з гір, але це їй не заважає бути успішною і популярною навіть у Росії з «Солодкою Дарусею» і «Нацією». «Я не хочу відчувати себе на Хрещатику, як у бункері, тому не вдягаю повстанської мазепинки і не ношу нагая. Та не збираюся мовчати про зачистку України і просити, щоб не закривали чергової книгарні, а вимагаю»...
Олександра Коваль розуміє, що чекати змін безглуздо, треба їх провокувати — особливо тоді, коли тобі не дають робити свою справу. «Нам цього року відмовили у проведенні новорічного книжкового дитячого ярмарку в Українському домі. Аргументували це тим, що всі права надані лише державній радіо– і телекомпанії. І що ви на це скажете?»
Нагадаємо, що 30 листопада в Національному університеті «Києво–Могилянська академія» відбудуться надзвичайні збори на тему «Україна — зона культурного лиха».