Ефектний, але не ефективний удар

15.11.2007

Сполучені Штати запровадили чергове обмеження щодо Білорусі. Позавчора на території США були заморожені активи державного концерну «Білнафтохім». Досі американці оголошували санкції тільки проти конкретних білоруських чиновників.

Минулого тижня помічник радника державного секретаря США Девід Кремер повідомив журналістам, що незабаром слід чекати нових дій Вашингтона стосовно антидемократичного режиму Білорусі. І цієї обіцянки дотримано. Всі активи концерну «Білнафтохім», виявлені у США, будуть заморожені. Американським компаніям заборонено працювати з представництвами білоруського нафтохімічного концерну в Україні, Німеччині, Латвії, Росії, Китаї та з дочірньою компанією Belneftekhim USA Inc., зареєстрованою в Америці. «Ми посилюємо санкції щодо Лукашенка та його найближчих помічників, запроваджуючи обмеження проти найбільшого концерну, який перебуває під контролем Лукашенкового режиму», — заявив начальник відділу контролю іноземних активів Мінфіну США Адам Шубін.

У самому «Білнафтохімі» вчора вранці звістку про запровадження санкцій ніяк не коментували. «Позиція керівництва ще не з’ясована, тому я нічого наразі сказати не можу. Голова концерну перебуває у Раді міністрів — сьогодні президія», — пояснював журналістам прес–секретар компанії Віктор Азаров.

Прес–секретар МЗС Білорусі Андрій Попов назвав дії американської сторони порушенням принципів Статуту ООН і норм Світової організації торгівлі. «Ми закликаємо адміністрацію США відмовитися від практики залякування і примусу стосовно нашої країни», — сказав Попов на вчорашньому брифінгу. Він також підкреслив, що «за умов недружніх дій із боку Америки Білорусь буде змушена адекватно реагувати».

Ефектним, але неефективним заходом називає американські санкції проти «Білнафтохіму» керівник Білоруського союзу підприємців Олександр Потупа. «Все залежатиме від того, чи зможе концерн оперативно диверсифікувати свої поставки зі США в інші країни», — вважає експерт. У такому разі концерн не відчує економічних наслідків санкцій.

Для білоруської економіки діяльність «Білнафтохіму» дуже важлива. Його підприємства дають країні близько 20 відсотків річного прибутку. Слід зазначити, що здебільшого «Білнафтохім» працює на європейський ринок. Але Штати закликали керівництво Євросоюзу приєднатися до санкцій проти білоруського уряду та власне концерну. Якщо так буде, наслідки для «Білнафтохіму» стануть насправді відчутними.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>