Наприкінці минулого тижня РІА «Новості» розповсюдила інтерв’ю заступника голови правління «Газпрому» Олександра Медведєва телеканалу Russia Today, в якому останній заявив, що ціна в 160 доларів за тисячу кубічних метрів є прийнятною. «Питання заборгованості українських партнерів за спожитий газ вирішене, і ми досягли істотного прогресу на переговорах щодо механізмів ціноутворення для України», — констатував Медведєв. На запитання, чи влаштовує така ціна російського газового монополіста, Медведєв відповів: «Головне, що ця ціна влаштовує Україну». І додав, що відповідна угода на наступний рік буде підписана ще до Нового року, можливо, це навіть буде середньострокова угода. Міністр палива та енергетики України Юрій Бойко, котрий проводив переговори з російською стороною (до цього він отримав дозвіл Президента і Прем’єра «торгуватись» до 160 доларів), повідомив, що голова правління «Газпрому» Олексій Міллер запропонував йому набір пропозицій і тиждень на роздуми. За цей час Бойко має отримати мандат на підписання угод від керівництва країни або відмовитися від них.
Суть «газпромівського» пакета полягає ось у чому: концерн готовий гарантувати у 2008 році ціну на рівні 160 доларів за тисячу кубів. Проте Київ має підписати п’ятирічний контракт, відповідно до якого вже 2011 року ми будемо купувати газ за європейськими цінами — тобто за вартістю «блакитного» палива на кордоні з Німеччиною без урахування транспортних затрат. Такі домовленості дадуть змогу російському концерну перейти на довгострокові домовленості з формування ціни в майбутніх переговорах з Туркменістаном і синхронізувати їх з українською схемою.
У цьому контексті залишаються актуальними два питання: транзитна ставка за тисячу кубів нашою територією і хто здійснюватиме цей транзит. За умови переходу на європейські ціни нинішній постачальник газу «РосУкрЕнерго» може реально перестати існувати. Тоді хто транспортуватиме газ?