Розірвані труби опалення, запліснявілі, побиті міллю та поїдені шашелем музейні експонати — таку безрадісну картину побачили працівники Національного історико–архітектурного заповідника «Чернігів стародавній» та Чернігівського історичного музею ім. Тарновського, котрі в четвер за допомого міліції нарешті зайшли до приміщення Катерининської церкви. Точну суму збитків, завдану Національному музейному фонду, назве спецкомісія. Для неї працівники музею вже описали своє майно у присутності міліції та експертів Торгово–промислової палати. Більше до церкви нікого не пустили.
Нагадаємо, храм півтора року стояв заблокований віруючими УПЦ Московського патріархату та прихильниками партій лівого спрямування.
Храм Святої Катерини, збудований у Чернігові українськими козаками, став об’єктом суперечки двох православних патріархатів. У червні 2006 року церкву, за рішенням Чернігівської облдержадміністрації, було передано УПЦ Київського патріархату, але храм заблокували представники УПЦ МП. Їх підтримали активісти ПСПУ, СПУ та Партії регіонів. У раптово заблокованому храмі залишилися експонати історичного музею (він до того часу орендував приміщення храму для розміщення Музею українського ужиткового мистецтва). Здебільшого це одяг та меблі XVIII століття, оціночна вартість яких складає понад мільйон гривень.
Правоохоронні органи і місцева влада виявилися у цій ситуації безсилими. Намет «похідної церкви» Московського патріархату та наряд міліції біля входу до «Катеринки» став звичною картиною для чернігівців та гостей міста. Невідомо скільки б продовжувався цей «театр абсурду», коли громадяни дозволяють собі блокувати вхід не просто до храму, а до пам’ятки архітектури, що належить державі, якби не випадок. Днями суд скасував рішення місцевої влади про передачу храму Київському патріархату, а оскаржити цю судову ухвалу ще не встигли. Це дозволило музейникам дістатися до експонатів.
«Музей подаватиме судовий позов про відшкодування, — каже директор Чернігівського обласного історичного музею Сергій Лаєвський. — Я думаю, що проти УПЦ Московського патріархату в особі Чернігівської єпархії як блокувальника цього приміщення». Пікетувальники від МП відповідати за експонати не бажають. Вони кажуть про свій духовний подвиг та невпинну молитву під стінами церкви — у наметі. Вони не збираються припиняти блокування до того часу, поки суд не винесе бажаного для них рішення.
Зараз зіпсовані цінності загромадили кабінет директора музею. Обіцяного замість церкви нового приміщення обласна влада досі не надала...