Відучора в Грузії на 15 днів оголошено надзвичайний стан: заборонені мітинги й демонстрації, припинено мовлення незалежних телеканалів, до понеділка закрито школи. Указ президента Михаїла Саакашвілі про запровадження надзвичайного стану вчора, коли готувалося це число «УМ», мусив підтвердити парламент Грузії. Втішна деталь — не оголошено комендантську годину — мало чим насправді втішає, всі розуміють: країна стоїть на межі великої громадянської кризи, можливо, навіть кровопролиття.
Опозиція, яка перед цим сім днів поспіль тримала кількатисячні мітинги перед будівлею парламенту, закликала своїх прихильників розійтися, щоб не провокувати владу. І справді, як інформує агенція «Новості–Грузія», вчора, принаймні у першій половині дня, мітингуючих у центрі столиці не було, рух на проспекті Шота Руставелі було частково відновлено, силові спецпідрозділи частково виводилися зі столиці. На позір — затишшя...
Утім спостерігачі звертають увагу на обурливий факт: мовчазні теле– і радіоканали. Право подавати новини під час надзвичайного стану має лише Громадське телебачення, решта каналів транслюють цілодобово кіно... У середу надвечір спецназ захопив телестудії всіх впливових каналів, зокрема й досить лояльного до Саакашвілі «Руставі–2». А в студію опозиційної телекомпанії «Імеді» спецназівці вдерлися прямо посеред прямого ефіру і перервали його на очах у спантеличених глядачів. «Навіть не розгін демонстрації, а закриття ЗМІ більше свідчить про те, що демократії в Грузії настає кінець», — таку реакцію можна побачити у авторів інтернетівського «Живого журналу».
Щодо «сухого підсумку», а радше — жорсткого підсумку силової розправи з маніфестантами у середу: у лікарнях Тбілісі, за даними РІА «Новості», перебувають 94 постраждалих, з них 27 — спецназівці та співробітники поліції. А загалом, за уточненими даними, які подають інформагенції, у середу до вечора в лікарні столиці звернулося по допомогу 580 осіб.
Михаїл Саакашвілі, виступаючи з телезверненням до народу, закликав співвітчизників до поміркованості, а також знайшов джерело небезпеки, яке й підбурило до НП — Росію. Саме звідти, на думку грузинського президента, опозиція черпала гроші, сили і підтримку. Росія, звісно, спростовує такі закиди. Дивлячись на масштаб опозиційних мітингів, можуть і справді виникнути сумніви в тому, що «рука Москви» така велетенська...
ДО РЕЧІ
МЗС України радить утриматися від поїздок до Грузії
Учора Міністерство закордонних справ України у своїй заяві закликало сторони протистояння в Грузії до стриманості та уникнення кроків, які провокують ескалацію напруженості. Крім того, міністр Арсеній Яценюк направив до Тбілісі свого заступника Костянтина Єлисеєва як спецпредставника. Україна через пана Єлисеєва запропонує своє посередництво у вирішенні внутрігрузинського конфлікту.
Водночас МЗС закликав українців утриматися від поїздок до Грузії з огляду на напружену ситуацію в цій країні.